1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kıbrıslı Rumlar: “Krizin sorumlusu TROYKA değil yönetim”
Kıbrıslı Rumlar: “Krizin sorumlusu TROYKA değil yönetim”

Kıbrıslı Rumlar: “Krizin sorumlusu TROYKA değil yönetim”

800 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, katılımcıların çoğunluğu krizin sorumlusunun yerel politikacılar olduğunu düşünüyor.

A+A-

Kıbrıslı Rumların büyük çoğunluğu Euro Bölgesinden çıkılmasına karşı olduğunu ve Güney Kıbrıs’taki ekonomik krizin sorumlusu olarak Kıbrıslı Rum yöneticileri gördüklerini belirttiler. Kathimerini gazetesinde yer alan ve 22-26 Nisan tarihlerinde 800 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, katılımcıların çoğunluğu krizin sorumlusunun yerel politikacılar olduğunu düşünüyor. “Krizin Sorumlusu Biz Miyiz yoksa Troyka ve IMF’mi?” şeklindeki bir soruya katılımcıların yüzde 84’ü “Kıbrıs politik, ekonomik, toplumsal sistemi” yanıtını verirken; sadece yüzde 15’lik bir kesim Troyka ile IMF’yi sorumlu tuttu. Katılımcıların yüzde 79’luk kesimi, bugünkü ekonomik krizden eski Başkan Dimitris Hristofyas ve hükümetini sorumlu tutarken; AKEL tabanının yüzde 50’lik kesiminin de Hristofyas’ı sorumlu görenler arasında olduğu ortaya çıktı. Ankette, katılımcıların yüzde 92’sinin artık Merkez Bankası’na güvenmediği, yüzde 89’luk bir kesimin ise memorandumdan sonra AB’ye de güvenmedikleri sonucu yer aldı. Ankete katılanların yüzde 64’ü Euro Bölgesi’nden çıkma ve para birim olarak Euro’yu kullanmayı bırakmaya karşı gelirken; yüzde 31’lik bir kesim bunu destekledi, yüzde 5’lik bir kesim ise yanıt vermemeyi tercih etti.
Anastasiadis’e destek az… DİSİ yine birinci

Gazete, ankete katılanların yüzde 49’unun Başkan Nikos Anastasiadis’in krizi yönetim biçimini onaylamadıklarını, yüzde 43’lük bir kesimin ise uygulamalarını doğru bulduğunu belirtti. Gazete, anketin sonuçlarının, şu anda bir milletvekilliği seçimi yapılması durumunda yine DİSİ’nin birinci parti olarak çıkacağını, Yorgos Lillikas’ın kurduğu “Vatandaşlar İttifakı” partisinin ise dördüncü sırayı alacağı sonucunun ortaya çıktığını yazdı.
Ankete göre katılımcıların yüzde 23,7’si DİSİ’ye, yüzde 14,8’i AKEL’e, yüzde 7,3’ü DİKO’ya, yüzde 6,7’si Vatandaşlar İttifakı’na, yüzde 6,2’si EDEK’e, yüzde 2,2’si Ekologlar ve Çevreciler Hareketi’ne, yüzde 1,2’si EURO.KO’ya, yüzde 1,2’si ELAM’a oy vereceklerini belirtirken; yüzde 18,9’u “oy vermeyeceğini”, yüzde 7,6’sı “boş oy kullanacağını” ve yüzde 9,7’si ise yanıt vermek istemediğini dile getirdi. (tak)

Bu haber toplam 1277 defa okunmuştur