1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kıbrıs sorunu New York’a taşınıyor
Kıbrıs sorunu New York’a taşınıyor

Kıbrıs sorunu New York’a taşınıyor

Eroğlu BM Genel Sekreteri Ban’la görüşecek

A+A-

Kıbrıslı Türk Lider Derviş Eroğlu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile görüşmek ve BM Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla New York'a gidecek.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasına göre, yarın saat 09:35'te Ercan Havaalanı'ndan hareket edecek olan Cumhurbaşkanı Eroğlu, aynı gün Kıbrıs saatiyle 23:50'de New York'a varacak.

Eroğlu, 27 Eylül Cumartesi günü Kıbrıs saatiyle saat 19:15'te, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile bir araya gelecek.
Eroğlu, New York temasları çerçevesinde, İslam İşbirliği Teşkilatı Başkanı İyad Medeni ile de görüşecek. Kıbrıslı Türk Lider Eroğlu ayrıca, çeşitli ülke temsilcileriyle de bir araya gelecek.

Eroğlu, 26 Eylül Cuma günü, dünyanın önde gelen üniversitelerinden Columbia Üniversitesi’nde “Kıbrıs” konusunda konferans verecek.

Eroğlu’nun temaslarını tamamlamasının ardından 29 Eylül Pazartesi günü Kuzey Kıbrıs’a dönmesi planlanıyor.

----------------------------------------------

Anastasiadis, New York’a gitmek üzere Ada’dan ayrıldı

Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis ise BM’nin 69’uncu Genel Kurul toplantısına katılmak üzere Londra üzerinden New York’a gitmek üzere Ada’dan ayrıldı. Eşi Andri Anastasiadis’le birlikte önceki gün Londra’ya hareket eden Nikos Anastasiadis Londra üzerinden New York’a geçecek.

Fileleftheros ve diğer gazeteler BM Genel Kurulu’nda konuşma yapacak, katılımcı devlet ve hükümet yetkilileriyle de temaslarda bulunacak Anastasiadis’e bu temaslarında Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Sözcü Nikos Hristodulidis ve bazı bürokratların eşlik edeceğini yazdı.

Habere göre Anastasiadis bugün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşecek, 22 Eylül’de ise Amerikan-Yahudi Komitesi (Yahudi Lobisi) üyeleriyle kahvaltı toplantısı yapacak ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos’la bir araya gelecek. Güvenlik Konseyi’nin Daimi Üyesi 5 ülkenin daimi temsilcileriyle öğle yemeğinde bir araya gelecek olan Anastasiadis aynı gün akşamüzeri BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la görüşecek. 
Anastasiadis 23 Eylül’de Lübnan Başbakanı Tammam Salam ve ardından da Mısır Başbakanı Abdel Fatah El Sisi ile bir araya gelecek. Ardından Dünya Yahudi Kongresi üyeleriyle görüşecek olan Anastasiadis, aynı günün akşamı ABD Başkanı Barack Obama ve eşinin vereceği resepsiyona katılacak. Nikos Anastasiadis 24 Eylül’de Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov‘la görüşecek ve 26 Eylül’de ise BM Genel Kurulu’nda konuşacak. Konuşmasının ardından basın toplantısı düzenleyecek olan Anastasiadis, aynı gün öğle saatlerinde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşecek.

TAK

Bu haber toplam 1744 defa okunmuştur