1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kasalarındaki para birkaç haftaya kadar bitebilir!
Kasalarındaki para birkaç haftaya kadar bitebilir!

Kasalarındaki para birkaç haftaya kadar bitebilir!

Avrupa Birliği ülkelerinin yardım paketini onaylamasını bekleyen, mali kriz içerisindeki Güney Kıbrıs'ın elindeki paranın, birkaç hafta içerisinde tükenebileceği belirtildi.

A+A-

GÜNEY KIBRIS’TAKİ KRİZAvrupa Birliği ülkelerinin yardım paketini onaylamasını bekleyen, mali kriz içerisindeki Güney Kıbrıs'ın elindeki paranın, birkaç hafta içerisinde tükenebileceği belirtildi.
İngiliz gazetelerinden The Guardian’da “(Güney )Kıbrıs anlaşması için geri sayım devam ediyor” başlığı ile yer alan habere göre, Kıbrıs Rum Yönetimi yetkilileri, Güney Kıbrıs verilmesi öngörülen 10 milyar Euro’luk kredinin hayata geçirilebilmesi için Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin parlamentolarında 24 Nisan’a kadar onaylanması gerektiği uyarısında bulundu.
Yetkililer kasalardaki paranın birkaç haftaya kadar tükenebileceğine de dikkat çekti.
Haberde, anlaşma söz konusu tarihe kadar hayata geçirilmediği takdirde, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin devlet çalışanları ve emeklilerin maaşlarını ödeyememe durumuna düşebileceği de vurgulandı.
Güney Kıbrıs Muhasebe Şefi Rea Georgiou’nun Güney Kıbrıs Temsilciler Meclisinde yaptığı konuşmada, devlet kasalarındaki paranın 85 milyon olduğunu ancak Nisan ayı giderlerinin karşılanması için 160 milyon Euro’ya daha ihtiyaç duyulduğunu belirttiği kaydedildi.
Güney Kıbrıs Maliye Bakanı Haris Georgiadis’in de, 10 milyar Euro’luk yardım paketinin AB tarafından onaylanabilmesi için Kıbrıs Rum Yönetimi’nin mali yardım paketinin bir parçası olan bazı mali önlemleri meclisten geçirmesi gerektiğini belirttiği ifade edildi.
(GUARDIAN)

Bu haber toplam 1186 defa okunmuştur