1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. İSTİFASI MASADA, KÜÇÜK PAZARLIKTA
İSTİFASI MASADA, KÜÇÜK PAZARLIKTA

İSTİFASI MASADA, KÜÇÜK PAZARLIKTA

7 belediye başkanı + 0,25 katkı talebiyle kazan kaldırdı

A+A-

7 belediye başkanı “UBP’den istifa” tehdidi ortaya koydu. Sebep, “katkı paylarının artırılması”nda belirlenen yeni oran. İrsen Küçük’ün KURULTAY öncesi verdiği artış sözü, önce Büyükelçilik’ten döndü, ardından komitede kabul görmedi. İrsen Küçük “toplu istifa”nın önüne geçmek için söz verdi, eğer bu söz tutulmazsa, belediye başkanlarının istifa tehdidi masada

-------------------------

PERDE GERİSİ

8 milyonluk pasta 12 milyon olur mu?

Cenk Mutluyakalı

Ulusal Birlik Partili 7 belediye başkanı bir anda isyan etti: “UBP’den istifa edeceğiz.”
Serdarlı, Geçitkale, Büyükkonuk, Akdoğan, Vadili, Paşaköy ve Dipkarpaz belediye başkanlarının bu “başkaldırısı”, bir süre sonra “istifa” kararını “resmileştirmedi” ancak, bir anlamda tehdide dönüştürdü. “İstifa” masada.. İrsen Küçük’ün “sorunu çözeceğiz” sözüyle, bekliyor…
Peki bu “patlama”nın ya da “gerginliğin” sebebi neydi…

Belediyeler Değişiklik Yasa Tasarısı’nda “devlet katkısı”nı düzenleyen madde önceki gün Meclis Komitesi’nde onaylandı. Buna göre, yerel gelirlerin belediyelere dağıtım oranı % 0.5 artırıldı. % 8.5 olan oran % 9’a yükseltildi. Oysa iddia o ki, Başbakan İrsen Küçük, partisinden “küçük belediye başkanları”na KURULTAY öncesinde “daha fazla katkı” sözü vermişti.

Yeni düzenlemeyle ortada 8 milyon TL’lik bir pasta var. Ve bu pasta da son reformla köylerin bağlandığı, nüfusu 5 binin altındaki kırsal belediyelere gidecek. Oysa, % 0.25’lik bir ek oranla istenen, 4 milyon TL daha… Şimdi, 8 milyonun 12 milyon olmasını istiyorlar…

Meclis komitesine ilk önerilen rakam da % 9.25 olmuştu. CTP, yeni öneriyle oluşacak ek % 0,75 kaynağın tümünün kırsal belediyelere dağıtılmasını istedi. Komitedeki UBP milletvekili  Afet Özcafer de % 0.50’lik ek kaynağın kırsal belediyelere, % 0.25’in de yüzölçümüne göre tüm belediyelere dağıtılmasını önerdi, yani o da % 9.25 dedi…

Ancak, son anda Tahsin Ertuğruloğlu, “bütçenin sıkıntıya girmemesi” için oranın % 9’da kalmasını talep etti. Maliye Bakanlığı Müsteşarı da oranın % 9.25’e çıkması için gerekli kaynağın olmadığını söyledi. İddia o ki, Büyükelçilik “Kimin kaynağıyla, hangi bütçeyle bunu yapıyorsunuz” demişti…
Günün sonunda, % 9’luk oran onaylandı, ek 0.5’in de kırsala verilmesi ön görüldü.

Şimdi, nüfusu 5 binin altında olan 7 Belediye Başkanı,  “Ya katkı oranını 9.25’e yükseltirsiniz ya da UBP’den istifa ederiz” diyor. Başbakan İrsen Küçük ise “Bekleyiniz, Büyükelçi’yi ikna edeceğim, olmazsa Başbakan Erdoğan ile görüşeceğim” diyerek, zaman kazanmaya çalışıyor.

 

----------------------------------

 

İnkar etti


Küçük: “Yedi belediye başkanımızın durum değerlendirmesi çalışmaları değişik bir şekilde kamuoyuna yansıtılmaya çalışılmaktadır”

Başbakan İrsen Küçük, belediyelerin katkı paylarında yapılması öngörülen değişikliklerden sıkıntı duyan yedi belediye başkanı ile bir araya geldi.
Başbakan Küçük; Serdarlı, Geçitkale, Büyükkonuk, Akdoğan, Vadili, Paşaköy ve Dipkarpaz Belediye Başkanları ile mecliste yer alan belediye katkı payları ile ilgili yasal çalışma hakkında Başbakanlık’ta görüştü.
Başbakan Küçük, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun da hazır bulunduğu görüşmenin sonunda basına yaptığı açıklamada, “kırsal kesim belediye başkanlarının yedi tanesiyle dün meclis alt komitenin almış olduğu kararla ilgili sıkıntılarını görüşmek maksadıyla bir araya geldiklerini” söyledi.
Küçük, dün medyada yer alan 7 UBP’li belediye başkanının istifa ettiği haberlerinin de spekülatif olduğunu ifade etti.
“Bazı spekülatif haberler çıkmıştır. Yedi belediye başkanımızın durum değerlendirmesi çalışmaları değişik bir şekilde kamuoyuna yansıtılmaya çalışılmaktadır” diyen Küçük, söz konusu belediye başkanlarının komitenin aldığı kararın yasallaşmasının kendileri açıdan sıkıntı yaratacağını aktardıklarını belirtti.
UBP Hükümeti’nden önce belediyelere devlet katkı payının yüzde 7 olduğunu, UBP Hükümeti’nin bunu üç yıl içerisinde önce yüzde 8’e ardından da 8.5 çıkardığını belirten Küçük, yeni yapılan yasa çalışmasında da devlet katkı payını 9’a çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
Kırsal kesim belediyelerinin sıkıntı içerisinde bulunduğunun bilincinde olduğunu kaydeden Küçük, “Bazı sıkıntıların devam ettiğini görüyoruz. Arkadaşlar da bizlere bunları aktarmıştır” dedi.
Hükümet’in kırsal kesim belediyelerin sıkıntılarını değerlendireceğini ifade eden Küçük, sıkıntıların çözümesine gerek parlamento gerek hükümet çalışmalarında özen gösterileceğini belirtti.
Küçük, söz konusu sorunları çözmek veya asgariye indirmenin hükümetin görevi olduğunu vurguladı.(tak)

Bu haber toplam 1581 defa okunmuştur