1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. IŞİD, türbe ve ziyaret mekanlarını havaya uçurdu
IŞİD, türbe ve ziyaret mekanlarını havaya uçurdu

IŞİD, türbe ve ziyaret mekanlarını havaya uçurdu

IŞİD, Yezidilerin kutsal kabul ettiği Musul çevresindeki yedi türbeyi ve ziyaret mekanlarını havaya uçurduğu bildirildi.

A+A-

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), Yezidilerin kutsal kabul ettiği Musul çevresindeki yedi türbeyi ve ziyaret mekanlarını havaya uçurduğu bildirildi. Peşmerge kaynaklarından alınan bilgiye göre, Musul'un 17 kilometre doğusundaki Başika nahiyesinde Yezidilerin dini liderleri olarak gördükleri üç şeyhin türbesi, IŞİD militanlarınca bombalandı. IŞİD militanları ayrıca Başika'ya komşu Behzani nahiyesinde üç Yezidi türbesiyle Şilfat bölgesindeki bir türbeyi patlayıcılarla havaya uçurdu.

Kürt medyası, söz konusu türbelerin bazılarının Yezidilerin dini önderleri Şeyh Şems, Şeyh Hasan ve Şeyh Bekir'e ait olduğunu belirtti. IŞİD'in bombaladığı diğer yerlerin Sasi Kubbesi ile Ebu Riş, Xedici, Sut Hebibi, Mahmut Xerip ziyaret mekanları olduğu ifade edildi. Irak'taki dini grupların kutsal mekanlarını hedefleyen IŞİD, azınlık gruplarından Kakailerin dini önderlerinden kabul edilen Baba Yadigar'ın türbesini de havaya uçurmuştu. TAK

Bu haber toplam 1233 defa okunmuştur