1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Hükümet geri adım attı
Hükümet geri adım attı

Hükümet geri adım attı

Hükümetin geri adım atmasının ardından KTAMS ve sağlıkta örgütlü diğer sendikalar grevi askıya aldı

A+A-


KTAMS’ın bugün 08.00-13.00 saatleri arasında tüm hastane ve sağlık ocaklarında greve gidileceğini açıklamasının ardından, hükümet sağlıkta taşeron firma üzerinden hemşire ve doktor istihdamını erteledi. Hükümetin geri adım atmasının ardından KTAMS ve sağlıkta örgütlü diğer sendikalar grevi askıya aldı

Ne olmuştu…
Hatırlanacağı üzere Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile Hemşireler ve Ebeler Sendikası, Sağlık Bakanlığı’nın taşeron firmadan hemşirelik hizmeti alacağı gerekçesiyle bugün tüm hastane ve sağlık ocaklarında greve gitme kararı almıştı.
Acil servisler de dahil tüm sağlık merkezlerinde 08.00-13.00 saatleri arasında uygulanacağı söylenen grev yanında, eylem de yapılacak, Sağlık Bakanlığı’na siyah çelenk; Başbakanlık’a ise önlük bırakılacaktı.


“Yok edilişin kararı…”

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Merkezi’nde yer alan basın toplantısında ilk sözü alan Sendika Başkanı Oğuz Köse, Sağlık Bakanlığı’nı, özel bir taşeron firma aracılığıyla hizmet satın alma girişiminde bulunduğu gerekçesiyle eleştirerek, bunu “meslek onurlarının yok edilişinin kararı” sözleriyle değerlendirmişti.


Tüm hastanelerde grev…
Köse, gelinen aşamada, KTAMS’la birlikte bu sabah 08.00- 13.00 saatleri arasında, acil servisler de dahil tüm hastanelerde ve sağlık ocaklarında greve gitme kararı aldıklarını açıklamıştı.

Kriz masası oluşturulacak
Bu süre zarfında hastanelerde acil kriz masası oluşturulacağına işaret eden Köse, acil servislerde 1, yoğun bakımda 2, servislerde ise 1 hemşire olacağını ve çok acil vakalara müdahale edileceğini vurgulamıştı.

“Anlamakta güçlük…”
KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan da, liberal anlayışla her şeyi özele devretme anlayışıyla hareket etmekle suçladığı hükümetin, “taşeron şirket aracılığıyla hizmet alınması” yönündeki kararını anlamakta güçlük çektiklerini dile getirmişti.
“İlk hedefte 15 hemşire ve 11 de doktor alınacağını öğrendik. Buna şiddetle karşıyız” diyen Kaptan, önceki gün Sağlık Bakanlığı’nda polis engeliyle karşılaştıklarını ve konuya duyarsızlığın halen devam ettiğini öne sürerek her zamanki gibi onurlu duruşlarıyla mücadele etme yönünde kararlı olduklarını söylemişti.
Kaptan, yanlış bulduklarını belirttiği bu kararın geri alındığı, bugün Başbakan tarafından açıklanmadığı takdirde grevin uygulanacağına işaret eden Kaptan, bölgelerden başkente taşınacak çalışanların eylemlerinin ardından saat 13.00’te işbaşı yapacaklarını kaydetmişti.
Kaptan, “bu eylemi yapmak istemiyoruz ancak meslek onuru için yapacağız” demişti. (TAK)

Bu haber toplam 2047 defa okunmuştur