1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 5276 test yapıldı, 21'i yerel 29 pozitif vaka
Hastanede darp protesto edildi

'Hastanede darp' protesto edildi

Sağlıkta örgütlü sendikalar 'hastanede darp' olayını kınadı.

A+A-

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bir hemşirenin darp edilmesi olayını protesto etmek amacıyla 1 saatlik uyarı grevi yaptı. Sağlıkta örgütlü diğer sendikalar da açıklama yaparak olayı kınadı.

ÖZKARDAŞ

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş grev sırasında Acil Servisi önünde yaptığı açıklamada, hastanelerdeki personel sayısının artık ülke nüfusuna yetmediğini söyleyerek, sağlık çalışanlarının tüm olumsuzluklara rağmen fedakârlıkla görevlerini sürdürdüğünü söyledi.

Özkardaş 36 saat nöbet tutmak zorunda kalan sağlık çalışanlarına ayrıca çok sayıda saldırı yapıldığını kaydederek, Sağlık Bakanlığı’nın bunlarla ilgili önlem alması gerektiğini, konu sağlık olduğunda “para yok” denmemesi gerektiğini söyledi.

Cuma gecesi meydana gelen olayda bir hemşirenin darp edildiğini ve darp eden kişinin polise “hemşire beni darp etti” şeklinde ifade verdiğini söyleyen Özkardaş, bazı nüfuzlu kişilerin belli kesimlerce korunup kollandığını iddia etti.

Eylemi, sağlıkta örgütlü diğer iki sendikayla birlikte yapmak istediklerini, fakat bu tip çağrılarına yanıt alamadıklarını söyleyen Özkardaş, kendilerinin diğer sendikaların aynı konuda yapacağı eylemlere destek olacağını, konunun “sendikalar” değil “sağlık çalışanlarının onuru” meselesi olduğunu söyledi.

Erol Şeherlioğlu başkanlığındaki Tıp-İş’e verdiği destekten dolayı teşekkür eden Özkardaş, yapılan saldırıyı kınadıklarını ve hükümetle Sağlık Bakanlığı’na acil önlem alma çağrısı yaptı.

Bugün hastane Acil Servisi’nden diğer bölümlere geçiş yapıldığını, acil serviste hastaların nefes alabileceği pencere dahi olmadığını kaydeden Özkardaş, Sağlık Bakanı’nın hastaneye gelip bu durumu görmediğini savundu.

Saat 11.00’de Sağlık Bakanı Gülle’yi ziyaret edip, artık hemşirelerin ambulans şoförlüğü, eczacı kalfalığı, röntgen teknisyenliği, odacılık ve kapıcılık yapmayacağını bildireceklerini kaydeden Özkardaş, özveriyle çalışan sağlık personelinin darp edilmeyi hak etmediğini ifade etti.

Cuma gecesi hemşire yanında polise de darp girişiminde bulunulduğunu anlatan Özkardaş, basının da olayın doğrusunu araştırmadan olayı gazetelere taşımasının doğru olmadığını, her şeyin kamera kayıtlarında mevcut olduğunu açıkladı.

KÖSE

Daha sonra KTAMS, Hemşireler ve Ebeler Sendikası ile Sağlık-Sen Başkanları da hastaneye gelerek darp olayıyla ilgili basına açıklamada bulundular. Kamu-Sen’de örgütlü hemşire ve doktorlar da bu sendikaların açıklamasına destek verdi.

Hemşireler ve Ebeler Sendikası Başkanı Oğuz Köse her geçen gün yeni bir darp ve şiddet olayıyla karşılaşan sağlık çalışanlarının tek amacının, halka şifa dağıtmak ve sağlık sistemi içerisinde mümkün olan en iyi hizmeti vermek olduğunu belirtti.

24 saat görev yapan, 18 saatlere varan vardiyalarda çalışan hemşirelerin Bakanlıktan takdir ve teşekkür beklerken, kendini bilmez kişilerce darp edildiğini söyleyen Köse, “ailenin babası” olarak nitelediği Sağlık Bakanı’nın bugün halen bir geçmiş olsun mesajı yayınlamadığını, açıklama yapmadığını söyledi.

Köse 1 yıl önce dönemin Sağlık Bakanı’na 9 maddelik öneriler götürdüklerini, Özel Güvenlik Yasası’nın halen mecliste beklediğini de hatırlattı ve tek amaçlarının sağlıklı hizmet verebilmek olduğunu ifade etti.

Köse hemşirelerin tüm olumsuzluklara rağmen sıfır hatayla çalıştıklarını da savunarak, buna karşılık taciz, ihtar yazısı ve baskı gördüklerini, dokunulmazlığın milletvekillerinde değil hemşirelerde olması gerektiğini kaydetti.

Köse, yaşanan olayda polis ve özel güvenlik görevlisinin de darp edilmesine rağmen basında “hemşire darp etti” diye yazıldığını söyleyerek, polis basın subaylığını ve olayı çarpıtarak yansıtan basın kuruluşlarını kınadı.

Köse bu tür saldırılara karşı savunmasız olmadıklarını ve bundan sonra herkesin hemşirelerin kendisini nasıl savunduğunu göreceğini dile getirdi.

KAPTAN

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan da hiçbir hükümetin sağlıktaki sorunları çözmek için adım atmadığını kaydederek, sağlıktaki sorunların faturasının her zaman çalışanlara ve sağlık dağıtmak için uğraş verenlere kesildiğini söyledi.

Kaptan, halkın tepkisini yanlış noktaya yönlendirdiğini üzülerek gördüğünü ifade ederek, hükümet edenlere tepki gösterilmesi gerektiğini bildirdi.

Kaptan Özel Güvenlik Yasası’nın meclisin alt komitesinde beklediğini ve çalışanlarla ilgili her yasada olduğu gibi geciktirildiğini savundu.

11 Temmuz’u 12 Temmuz’a bağlayan gece hastanede darp edilen polis memuru konusunda PGM’den açıklama beklediklerini dile getiren Kaptan, bu polisin şikâyetini neden geri çektiğini veya çektirildiğinin bilinmesi gerektiğini ve konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

Polisin taraflı davranarak birilerini koruduğunu savunan Kaptan, buna izin vermeyeceklerini kamera kayıtlarının ellerinde olduğunu ve kayıtlarda kimin ne kadar suçlu olduğunun belli olduğunu söyledi.

OKTAR

Sağlık-Sen Başkanı Kemal Oktar, “Sağlık hizmetini alanın da verenin de memnun olacağı bir sistem getireceğini” vadeden Sağlık Bakanı’nın en sonunda çalışanla halkı gırtlak gırtlağa getirdiğini savundu.

Bakanların televizyon kanallarında “Bu sendikalara inanmayın bunlar yalancıdır” şeklinde konuştuklarını iddia eden Oktar, “Biz yalancı, siz doğrucu... Sizi alkışlıyoruz” ifadelerini kullandı.

(tak)     

Bu haber toplam 1520 defa okunmuştur