1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Güzel şeyler de oluyor
Güzel şeyler de oluyor

Güzel şeyler de oluyor

İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi'nde engelli gençlerin işlettiği "Cafe Down" hizmete girdi.

A+A-

Kuzey Kıbrıs Turkcell ana sponsorluğunda "Cafe Down”

 

Gazimağusa'da faaliyet gösteren, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Hizmetler Dairesi'ne bağlı İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi'nde engelli gençlerin işleteceği "Cafe Down" hizmete girdi.
Kuzey Kıbrıs Turkcell ana sponsorluğunda hizmete giren "Cafe Down"un açılışına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı H. Ersan Saner, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, milletvekilleri Ahmet Kaşif ve Afet Özcafer, KAMU-SEN Başkanı Mehmet Özkardaş, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca ile davetliler katıldı.
Açılışta sırasıyla İrfan Nadir 18 Yaş Üstü Engelli Rehabilitasyon Merkezi sorumlusu Havva Öztenay, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca, Sosyal Hizmetler Daire Müdürü Aydan Başkurt ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi konuşma yaptı.
Rehabilitasyon Merkezi sorumlusu Havva Öztenay, hizmete giren Cafe Down’un tüm dünyada farklı yetişen kişilerin işletmeciliğini yaptığı bir yer olduğunu belirterek, katkıda bulunan herkese teşekkürlerini sundu.
Ünverdi: En iyi yaşam standardını sunmak görevimiz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, çok anlamlı bir projenin yaşam bulduğunu belirterek,  “Tüm gençlerin ve tüm engellilerin eşit şekilde, en iyi hayat standartlarında yaşamalarına olanak sağlamak amacındayız” dedi.
Engelliler başta olmak üzere tüm gençlerimize yüksek standartta eğitim ve sağlık hizmeti sunmanın görevleri olduğunu söyleyen Ünverdi, Cafe Down projesinin engelli gençler açısından önemine dikkat çekti.
“Bu proje ile elde edilecek gelirden daha önemlisi, çocuklarımızın sorumluluk üstlenmesidir” diyen Ünverdi, böylesi projelerin, gençlerin kendilerine güvenin artmasında öncü olduğunu vurguladı.
Engelli istihdamına da dikkat çeken Ünverdi, hem istihdama yaklaşımı hem de Cafe Down projesine ana sponsor olmasından dolayı Kuzey Kıbrıs Turkcell’e teşekkür etti.
Ünverdi, konuşmasının ardından Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca’ya bir de teşekkür plaketi sundu.

‘Engelliler konusunda hassasız’

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca, ana sponsoru oldukları bu projenin hayata geçmesiyle duyduğu mutluluğu dile getirerek,  projenin kendi kendine kaynak yaratabilecek bir vizyonla yola çıktığını belirtti. Kuzey Kıbrıs Turkcell'in engelliler konusundaki hassasiyetini dile getiren Karaatmaca, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kuzey Kıbrıs Turkcell Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’na ismimizi verdik, 5 yıldır ana sponsorluğunu üstleniyoruz. Takımımız, engelsiz yürekler olarak ülkemizi dünyada temsil ediyor.
İşitme engelliler için tüm müşteri deneyim uzmanlarımıza eğitim aldırdık. Tüm bayilerimizi engelli yurttaşlarımıza uyumlu olarak düzenliyoruz. Yine engelli temalı olarak ada genelinde ‘Sanat Engel Tanımaz’ fotoğraf yarışması düzenledik. Bu yarışmanın sergisini önümüzdeki hafta açacağız. Fotoğraflardan elde edilen gelirle de ‘Sanat Engel Tanımaz’ kursları düzenleyeceğiz. Bunun yanında 10-16 Mayıs Engelliler haftasında böylesi anlamlı bir projeye ana sponsor olmaktan da gurur duyuyoruz.”
Sosyal Hizmetler Müdürü Aydan Başkurt da 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası içerisinde olduğumuzu hatırlatarak, engelli gençlerin bağımsız ve toplumla bütünleşmesinin önemine dikkat çekti.
Ülkemizde bir ilk olan Down Cafe girişiminin, önemli bir farkındalık yaratacağını da vurguladı.
Açılışın ardından engelli gençler yetkililere ve konuklara ikramlarda bulundu, gençler hem koro halinde hem de klavye çalarak şarkılar söyledi.

Bu haber toplam 1696 defa okunmuştur