1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Güneyde ‘İşsizliğe Karşı Onurlu İş’ yürüyüşü
Güneyde ‘İşsizliğe Karşı Onurlu İş’ yürüyüşü

Güneyde ‘İşsizliğe Karşı Onurlu İş’ yürüyüşü

Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) 3 Ekim günü Uzun Yol’da buluşarak Avrupa Komisyonu Temsilciliği’ne yürüyecek

A+A-

Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) 3 Ekim günü Uzun Yol’da buluşarak Avrupa Komisyonu Temsilciliği’ne yürüyecek

Kıbrıs’ın güneyinde “İşsizliğe karşı – Onurlu İş için Dünya Çapında Eylem Günü” nedeniyle 3 Ekim 2014 Cuma günü saat 17.00’de bir yürüyüş düzenleneceği açıklandı.

AKEL tarafından yapılan açıklamada, yürüyüşe, Dünya Sendikalar Federasyonu’nun (DSF) üyeleri olan PEO, DEV-İŞ, KTAMS, KTOEÖS, KTÖS ve BES’in katılacakları duyuruldu.

‘Uzun Yol’ sonunda buluşacak örgütler, Lefkoşa’daki Avrupa Komisyonu Temsilciliği’ne yürüyecek.

Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Çalışanların çıkarlarının sınıf sendikacılığı ve dayanışma ilkeleri temelinde gerçek savunucusu olan Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) 3 Ekim gününü İşsizliğe karşı – Onurlu İş için Dünya Çapında Eylem Günü olarak ilan etmiştir.

Halk düşmanı neoliberal politikaların aynı sonuçlarını bugün yaşayan Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk, Kıbrıs’ın emekçileri bu çağrıya yanıt vererek, bu uluslararası eyleme katılıyorlar.”

Kapitalist krizin sonuçları

“Eşitsizlikleri ve ayrımcılıkları arttıran, sosyal çelişkileri daha da keskinleştiren, kapitalist krizin ağır sonuçlarını bugün dünyanın dört bir yanında emekçiler yaşıyorlar.

Avrupa’da Troyka’nın memorandum ve katı kemer sıkma politikalarının şantaj kokan uygulamaları ve çalışanların haklarına karşı saldırılar Avrupa toplumlarını küresel ekonomik krizin en sert ifadesine, yoksulluğa ve işsizliğe sürüklediler.

Kapitalist sistemin doğasında olan işsizlik, kapitalist krizin patlamasının ardından milyonlarca emekçiyi umutsuzluğa ve çaresizliğe sürükleyen en ciddi sosyal sorundur.”

Fotoğraf: Arşiv

Bu haber toplam 1453 defa okunmuştur