1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Güney Kıbrıs'ta Pandora'nın Kutusu açıldı
Güney Kıbrısta Pandoranın Kutusu açıldı

Güney Kıbrıs'ta Pandora'nın Kutusu açıldı

''Rusya Euro krizinin içerisine çekildi''

A+A-

Standart Bank Gelişen Piyasalar Ekonomisti Timothy Ash, Euro Birliği'nin Güney Kıbrıs'a 10 milyar dolarlık kredi karşılığında daha önce benzeri görülmemiş bir mevduat vergisi getirmesinin ardından neler olabileceği konusunda herkesin endişeli olduğunu kaydetti.

Ash, Kıbrıs'ta yaşananların bir benzerinin daha önce görülmediğini belirterek, Euro Bölgesi'nin özellikle bankacılık sorunu yaşayan üye ülkelerinde, Güney Kıbrıs'takine benzer sorunların yaşanmasından endişe edildiğini anlattı.

Piyasaların Güney Kıbrıs'ta yaşananlardan korkmasının nedeninin aynısının kendi başlarına gelebileceği endişesinden kaynaklandığını belirten Ash, ''İleride İtalya'da buna benzer bir durum yaşanabilir. Karar mercileri sıklıkla bunun sadece Güney Kıbrıs'a has bir durum olduğunu söylüyor. Fakat bir kere yapıldı mı yapılmış demektir. Sonrasında da yine yapılabileceği anlamına gelir. Pandora'nın kutusu açıldı, artık ne çıkar bilinmez'' diye konuştu.

Euro Bölgesi maliye bakanları ve Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) kurtarma operasyonu uyarınca, Güney Kıbrıs bankalarındaki mevduat hesapları kesintiye uğrayacağını, buna göre 100 bin Euro’dan az hesabı olanlardan bir defaya mahsus yüzde 6,75, 100 bin Euro’yu aşan hesaplardan ise yüzde 9,9 vergi yükümlülüğü getirileceğini belirten Ash, ''Bu daha önce hiç uygulanmamış bir yöntem. Yatırımcı güveni açısından da iyi algılanmadığı ve olumlu sonuçlar doğurmaktan çok uzak olduğu ortada'' şeklinde konuştu.

Ash, ''Euro Birliği'nin Güney Kıbrıs adımının ardından neler olabileceği konusunda herkes endişeli. Bir süredir büyük Rus yatırımcılar Güney Kıbrıs'taki mevduatları için alternatif arayışındaydı. Bütün bu kaos iklimi içerisinde, Rus yatırımcılar yatırımlarını Türk bankalarına götürebilir'' dedi.

Türkiye'nin sağlam bankacılık kuralları ile bölgesinde ve özellikle Avrupa'da dikkatle izlendiğini belirten Ash, ''Türkiye'de böyle bir uygulamanın olmayacağını biliyoruz. Mevduatlara böyle bir verginin getirilmesi asla söz konusu olmaz. Birçok açıdan Türk bankacılık kuralları açık ve net. Bu şekilde beklenmedik kararların alınması, mevduat sahiplerinin mağdur edilmesi gibi bir durum söz konusu bile olmaz'' şeklinde konuştu.

''RUSYA EURO KRİZİNE ÇEKİLDİ''

Rusya yatırımların Güney Kıbrıs'taki anlaşmadan zararlı çıkacağının vurgulayan Ash, ''Rusya Euro krizinin içerisine çekildi'' dedi. Güney Kıbrıs Merkez Bankası verilerine göre ülkede toplam 70 milyar Euro’luk mevduatın, yaklaşık 43,3 milyarı Rumlar'a, 5,3 milyarı AB vatandaşlarına, 21,5 milyarı ise çoğunluğu Ruslar olmak üzere diğer ülke vatandaşlarına ait görünüyor. Öte yandan piyasalarda Ruslar'ı Güney Rum kesimindeki yatırımlarının bu rakamdan çok daha fazla olduğu da iddia ediliyor.

Dün sabah Kremlin idaresi yönetimi, yardımcıları ve ekonomik konulardan sorumlu danışmanları ile bir çalışma toplantısı yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Euro Bölgesi karar alıcılarına sert tepki gösterdi.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov'un gazetecilere yaptığı açıklamaya göre, Euro bölgesindeki ekonomik durumun ele alındığı toplantı sonrasında Peskov, ''Putin Kıbrıs'ta banka mevduatları için ek vergi getirilmesi konusundaki olası kararı değerlendirirken böyle bir kararın kabul edilmesi durumunda haksız, profesyonelce olmayacağı ve tehlikeli olacağını söyledi'' dedi.

(AA)

Bu haber toplam 1437 defa okunmuştur