1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Girne'de sağlık DURACAK
Girnede sağlık DURACAK

Girne'de sağlık DURACAK

Tıp-İş, Girne Akçiçek Hastanesi’nde servislere yapılmayan kadro istihdamları nedeniyle yarından itibaren süresiz eylem başlatıyor.

A+A-

Tıp-İş, Girne Akçiçek Hastanesi’nde servislere yapılmayan kadro istihdamları nedeniyle yarından itibaren süresiz eylem başlatıyor.

Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu bugün Girne Akçiçek Hastanesi’nde düzenlediği basın toplantısında, burada görevli doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanlarının yarından itibaren “işbaşı yapmama” eylemi gerçekleştireceğini açıkladı.


Şeherlioğlu eyleme gitme nedeni olarak ise Sağlık Bakanlığı tarafından Akçiçek Hastanesi’ndeki servislere yapılması gerekli kadro istihdamlarının yapılmamasını  gerekçe gösterdi.


Toplantıya katılan Hemşireler Birliği ile Kamu-Sen yetkileri de eyleme destek verdi

ŞEHERLİOĞLU: “GİRNE AKÇİÇEK HASTANESİ'NDE HİZMET ÇÖKMÜŞ DURUMDA"

Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu yaptığı konuşmada, ülkede gelmiş geçmiş tüm hükümetler tarafından istihdam konusunda tutarsız politikalar izlendiğini savunarak, bunun ülke geneli tüm hastanelerde olduğu gibi Girne Akçiçek Hastanesi’nde yaşandığını söyledi.
Şu an iktidarda olan Hükümetin, kamudaki istihdam sayısının azaltılmasına yönelik Türkiye ile imzaladığı protokollerin ülkede sağlığı uygulanamaz hale getirdiğini iddia eden Şeherlioğlu, Hükümetin; teşkilat yasalarında sağlığın ihtiyacı olan personel, hekim ve hemşire ve diğer personel ihtiyacını belirleyip ihtiyaca göre istihdam yapma yerine, düşük maaşla güvencesiz hemşire, hekim ve diğer sağlık çalışanlarını geçici, sözleşmeli gibi düşük değişik statülerde düşük maaş veya son zamanlarda mecburi hizmet adı altında ucuz emek olarak çalıştırmayı tercih ettiğini söyledi.
Tıp-İş’in özellikle acil servislere istihdam yapılması konusunu gerek Başbakan gerekse Sağlık Bakanlığı’na defalarca iletmesine rağmen bu konuda gerekli adım atılmadığını ifade eden Şeherlioğlu,  buna karşılık sözleşmeli ve geçici statüde istihdama devam edildiğini kayderek şöyle konuştu:
“Yapılan görüşmelerden sonra hükümet ancak plansız programsız sözleşmeli, geçici statüde istihdama devam etmiştir. Şuanda mecburi hizmet adı altında ülkeye gelen aslında Türkiye’de kendi branşında hizmet veren, mecburi hizmet sürdüren meslektaşlarımız, uzmanlarımız boş olan yerleri örneğin acil serviste ihtiyaç varsa burada başka yerlerde ihtiyaç varsa oralarda görevlendirilerek kendi uzmanlık alanları dışında da hizmet veremeye zorlanmıştır. Bu tabii ki hizmetlere olumsuz şekilde yansımıştır şu anda bu mecburi hizmet kadrolarının mecburi hizmetlerini bitirmesi nedeniyle Girne Akçiçek Hastanesi özelinde hizmet çökmüştür.
Hükümetin sağlığı da tasarruf içerisine katması nedeniyle Girne Akçiçek Hastanesi’nde mecburi hizmet kadrosundaki meslektaşlarımızın boşalttığı yerlerde hizmet verememektedir. Bu hizmetler hayati hizmetlerdir ve Akçiçek Hastanesi hekimleri bunu Girne halkına reva görmemektedir esas eylem sebebi budur.”
“Meslektaşlarımızın çoğu istihdam edilmediği takdirde başka yerlerde, hastanelerde, özelde görev alabilirler, ancak Akçiçek Hastanesi’nde özellikle Hükümetin bu kadro ve Girne halkına karşı gösterdiği duyarsızlık insafsızlık buradaki hekim, hemşire ve personeli kapıya yönlendirmiştir. Biz Başbakan ve Sağlık Bakanı ile görüşme yapmamıza rağmen olumlu cevap alamadık. Bu konuda olumlu adım atılmadığı için yarından itibaren Hekimler Sendikası olarak Girne Akçiçek Hastanesi’nde eylem başlatıyoruz” diyen Erol Şeherlioğlu, eylemin hedefinin; Girne Akçiçek Hastanesi ile halkının ihtiyacına yönelik hizmetlerin sürdürebilmesi için bakanlığın bir an önce kadro istihdam etmesi olduğunu söyledi.
Hastanede görevli tüm doktor, hemşire ve sağlık çalışanlarının mesai saatlerinde Akçiçek’e gelerek sadece servis ve acil servislerdeki hastalara hizmet vereceğini bunun dışında poliklinik ve rutin ameliyatlar yapmayacağını ifade eden Şeherlioğlu, bunun yanında  hiçbir resmi evrağa da imza atılmayacağını belirtti.
Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu, eylemin hükümetin Girne Akçiçek Hastanesi’nde ihtiyaç olan kadroları istihdam edene dek süreceğini de vurguladı.

GÜMÜŞDAĞ: “AKÇİÇEK’İN YÜKÜ AĞIR, HİZMET VEREMEME DURUMUNDA”

Tıp-İş yönetim kurulu üyesi, Akçiçek Hastanesi Çalışanı Dr. Yeşim Örek Gümüşdağ ise, eylem konusunun para talebiyle ilgisi bulunmadığını, doktor, hemşire ve personelin halka karşı bir bütün olarak hizmet vermek istediğini belirterek, eylem kararının ortak alındığı söyledi.
“Akçiçek Hastanesi’nin yükü çok ağır artık hizmet verememe durumundadır” diyen Dr. Gümüşdağ, ilçe nüfuslarına bakıldığında yaklaşık aynı nüfusa sahip Girne ile Gazimağusa hastanelerinde çalışan hemşire sayısının; Girne’de 56 Gazimağusa’da ise 130 olduğuna dikkat çekti.
Gümüşdağ, Girne Akçiçek Hastanesi’nin ayrıca bir turizm beldesi olduğunu ve yazın nüfusunun arttığına da vurgu yaptı.


ATAN: “SAĞLIKTA TASARRUF OLMAZ”

Kamu-Sen Genel Sekreteri Metin Atan da konuşmasında, hükümetin sağlık konusunda; “3 maymun” mantığıyla hareket ettiğini savunarak, sendikanın yıllardan beri ilgili bakanlığa teşkilat yasalarının oluşturulması için talepte bulunduğunu anımsattı.
“Sağlıkta tasarruf olmaz” diyen Atan, sağlıkta acil ve bakılması gerekli hastaların bulunduğunu, ancak buna karşılık çalışan hekim, hemşire ve personel sayısının yetersiz olduğunu kaydetti.
Atan, teşkilat yasalarının acilen yeniden düzenlenmesini talep ettiklerini de belirterek, bu konuda Tıp-İş ve Hemşireler Birliği ile birlikte hareket edeceklerini söyledi.
 

ŞEŞEN: “EYLEME DESTEK VERİYORUZ”

Hemşireler Birliği Genel Sekreteri Çiğdem Adataş Şeşen de yaptığı konuşmada, sendika olarak daha önce taleplerini belirtiklerini dile getirerek, eyleme destek verdiklerini kaydetti. (tak)

Bu haber toplam 1629 defa okunmuştur