1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Fare ile Mücadele Kampanyası" başlatıldı
Fare ile Mücadele Kampanyası başlatıldı

"Fare ile Mücadele Kampanyası" başlatıldı

Her yıl düzenlenen kampanya çerçevesinde hem arpalı fare zehirleri ile mum blok fare zehirleri dağıtılmaya başlandı.

A+A-

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Tarım Dairesi Müdürlüğü,  tarım ürünlerinde zarara neden olan, insanlara ve çiftlik hayvanlarına da çeşitli tehlikeli hastalık etmenlerini bulaştırabilen fare ve sıçanlara karşı “Fare ile Mücadele Kampanyası” başlattı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, her yıl düzenlenen kampanya çerçevesinde hem arpalı fare zehirleri ile mum blok fare zehirleri dağıtılmaya başlandı.
Açıklamada zehirlerin tüm köylere, Kaza ve Bölge Tarım Daireleri ile Belediyeler ve Muhtarlıklar aracılığıyla ücretsiz olarak dağıtılmaya başlandığı; tarım arazileri ve kırsal kesimdeki hayvan barınaklarında ve ambarlarda fare ve sıçanlardan dolayı zarar gören tüm üreticilerin, kampanya süresince Bölge Tarım Dairelerine başvurarak fare zehirlerinden ücretsiz olarak faydalanabileceği kaydedildi.
İlgili Belediye ve Muhtarlıklara ayrılan fare zehirlerinin 15 gün içerisinde Kaza-Bölge Tarım Dairelerinden alınması gerekiyor.
Üreticilerin fare zehirlerini kullanırken doğaya zarar vermeden, tüm emniyet tedbirlerini alarak fare zehirlerini amaca uygun olarak kullanmaları, hem kendileri hem de çevrenin korunması için gerekli olduğu ifade edilen açıklamada, fare zehirlerinin, çocukların ve hayvanların erişemeyeceği yerlere konulması da istendi. (tak)

Bu haber toplam 1348 defa okunmuştur