EROĞLU, BUZEK İLE GÖRÜŞTÜ

EROĞLU, BUZEK İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs sorununun çözümü için 2013 yılındaki Rum Başkanlık seçimlerine kadar bekleme lüksü olmadığını söyledi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Rumların işgali altında olduğuna işaret eden Eroğlu, Rum tarafın

A+A-

CUMHURBAŞKANI EROĞLU, AP BAŞKANI BUZEK İLE BİR ARAYA GELDİ

“BEKLEME LÜKSÜMÜZ YOK”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs sorununun çözümü için 2013 yılındaki Rum Başkanlık seçimlerine kadar bekleme lüksü olmadığını söyledi.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Rumların işgali altında olduğuna işaret eden Eroğlu, Rum tarafının anlaşma için teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, varılacak olan çözümün AB’nin birincil hukuku olmasını beklediklerinin de altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugün Brüksel’de Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Jerzy Buzek ile bir araya geldi.

Eroğlu'na görüşmede, Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör, KKTC Brüksel Temsilcisi Ahmet Erdengiz, AB Koordinasyon Merkezi Başkanı Erhan Erçin ve Müzakere Ofisi’nden Özlem İnce; Buzek’e ise siyasi danışmanları eşlik etti.

“SAMİMİ BİR GÖRÜŞME…”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada, Buzek ile samimi bir görüşme yaptıklarını ifade ederek, “Cenevre zirvesi ile ilgili bilgi verdik. Kendisi müzakerelerde ortaya çıkması muhtemel sonuçla ilgili düşüncelerini ortaya koydu. Zaten masada, 2 bölgeli 2 toplumlu, 2 eşit statüde kurucu devletin kuracağı yeni bir ortaklık arayışı vardır. Biz bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Sayın Buzek’in de aynı görüşte olduğunu görmekten memnun oldum” dedi.

“TEK ULUSLARARASI KİMLİĞİ OLAN DEVLET”

Buzek’in tek uluslararası kimliği olan devletten söz ettiğini kaydeden Eroğlu, “Anlaşma olursa kurulacak ortaklık devleti elbette AB ve BM üyesi olacaktır. Bunları benimsiyoruz. İki halkın bir çatı altında birleşmesi, siyasi eşitliğin bütün kuralları ile uygulanması, bizim de tartıştığımız konular” diye konuştu.

Rum tarafının anlaşma için teşvik edilmesi gerektiğini Buzek’e aktardığını belirten Cumhurbaşkanı, bu noktada ambargoların da kaldırılmasını gündeme getirdiklerini ifade etti.

AB’YE VERİLEN MESAJ

Bir yabancı gazetecinin, “AB’ye verdiğiniz mesaj ne?” şeklindeki sorusunu yanıtlarken de Cumhurbaşkanı Eroğlu, AB’ye artık Rumların bir anlaşmaya motive edilmesi, Rumlar’ın AB üyesi olma rahatlığı içinde olduğu, bir anlaşmandan uzak durduğu, ambargoları kaldırmaya başlayarak, Rumları motive etmenin AB’ye düşen bir görev olduğu mesajını verdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a henüz kabul ettiremeseler de varılacak çözümün AB’nin birincil hukuku olmasını beklediklerinin de altını çizdi.

“BUGÜN BİR ANLAŞMAYA DAHA YAKINIZ”

Bir yıl öncesine göre, bugün bir anlaşmaya daha yakın olduklarını söyleyebileceğini ifade eden Eroğlu, “Sayın Hristofyas’ın da 2013’de yapılacak seçimleri beklediğini biliyorum. Ancak böyle bir lükse sahip olduğumuzu düşünmüyorum. Bizim için Ekim ayı çok önemli. Önümüzü görmek istiyoruz” dedi.

Bir Rum gazetecinin sorusu üzerine, Rum tarafındaki patlama sonrası, Hristofyas’a geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini ve enerji yardımı teklif ettiklerini de belirten Eroğlu, ancak henüz yanıt almadıklarını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1075 defa okunmuştur