1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Erdoğan’ın Maraş ziyareti, AB gündeminde
Erdoğan’ın Maraş ziyareti, AB gündeminde

Erdoğan’ın Maraş ziyareti, AB gündeminde

AB Dışişleri Bakanları Perşembe günü telekonferans yoluyla Erdoğan’ın Varoşa’daki hareket tarzını görüşecekler.

A+A-

Avrupa Birliği’nin (AB) bir yetkilisinin Brüksel’de bugün basına verdiği bilgiye göre, 27 AB üyesi ülkenin dışişleri bakanları perşembe günü Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri, özellikle geçen hafta sonu Varoşa’da Erdoğan’ın hareket tarzını ve açıklamalarını gözden geçirecekler.

19 Kasım Perşembe günü toplanacak olan Avrupa Dışişleri Konseyi öncesinde AB yetkilisi, Yüksek Temsilcinin ve doğrudan ilgili bakanın üye ülkelere son gelişmeler hakkında bilgi vereceklerini ve AB27’nin duruma bakacaklarını, ancak karar alınmayacağını belirtti.

Dışişleri bakanları telekonferans yoluyla toplanacaklar. Görüşmenin yerel saatle 14.00’te tamamlanması bekleniyor.

AB Yetkilisi şöyle devam etti:

“Konu gündeme kondu, çünkü gelişmelerimiz var ve tüm 27 ülke bilgilendirmeyi bekliyor.”

“Avrupa Konseyi’nin kararı, Türkiye ile tüm konularda, AB-Türkiye ilişkileri, Suriye, Libya, Karabağ, hepsi için geçerli tam bir diyalog istiyoruz.”

“Ancak şimdi Varoşa’da statükoyla ilgili bir değişiklik vardır. Ayrıca Erdoğan’dan Kıbrıs için tamamen BM doktrinine ters bir mesaj vardır. Biz, siyasi eşitliğe dayalı, BM çerçevesinde, AB müktesebatı ve değerleri esasında görüşülecek iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon istiyoruz.”

“Erdoğan’ın mesajı iki toplumlu, iki bölgeli federasyona karşıdır. Şimdi Genel Sekreter iki topumu ve üç garantör ülkeyi bir araya getirecek. Kendisiyle konuştuk ve Kıbrıs sorununa çözümün bizim için çok önemli olduğunu söyledik. Yüksel Temsilci Borrell’in dediği gibi Erdoğan ada için tamamen BM doktrinine karşı gidiyor. Bizim için çözüm, Doğu Akdeniz’deki durumun anahtarıdır.”

Bu haber toplam 3880 defa okunmuştur