1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Elektrik kablolarına dikkat!"
Elektrik kablolarına dikkat!

"Elektrik kablolarına dikkat!"

“Alüminyum akım taşıma kapasitesinin, bakıra oranla düşük olmasından dolayı, kullanıldığı yere bağlı olarak yangın dahil birçok tehlike oluşturmaktadır.

A+A-

Elektrik Mühendisleri Odası, piyasaya ülke standartlarına uygun olmayan bazı elektrik kablolarının sürüldüğünü tespit ettiğini belirterek, bu kabloların alüminyum akım taşıma kapasitesinin, bakıra oranla düşük olmasından dolayı, kullanıldığı yere bağlı olarak yangın dahil birçok tehlike yarattığı uyarısında bulundu.

Oda Başkanı Osman Eminel yazılı açıklamasında, ihbarları değerlendirerek yaptıkları araştırmada, standart dışı kabloların piyasaya sürüldüğünü tespit ettiklerini, bu kablolara oda tarafından yürütülen “Elektrik Malzemeleri Ön İzin Tüzüğü” kapsamında izin işlemi yapılmadığını bildirdi.

Söz konusu kabloların, piyasada kullanılan 3x2,5mm² bükülgen çok telli (flexible) kablolarla benzerlik gösterdiğini ancak standartlara uygun ve piyasada kullanılan kabloların iletkenleri bakır olmasına rağmen, bu kablolarda kullanılan iletkenin bakır kaplanmış alüminyum olduğunun tespit edildiğini kaydeden Eminel, şu bilgiyi verdi:

“Alüminyum akım taşıma kapasitesinin, bakıra oranla düşük olmasından dolayı, kullanıldığı yere bağlı olarak yangın dahil birçok tehlike oluşturmaktadır.

Piyasada elektrik müteahhitliği yapanları ve halkımızı bilgilendirmek isteriz ki, söz konusu kablo piyasada IEKO markası ile satılmakta ve menşei olarak Hindistan görülmektedir. Ayrıca kablo kesiti yazılım standardı olarak 3x2,5mm² olması gerekirken, bahse konu kablo üzerinde 2.5x3mm²  yazmaktadır.” (tak)

Bu haber toplam 1430 defa okunmuştur