1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Eide, Cuma günü iderlerle görüşecek
Eide, Cuma günü iderlerle görüşecek

Eide, Cuma günü iderlerle görüşecek

Eide’in Cuma günü Larnaka Havaalanı’na gelişinin ardından saat 16:00 civarlarında Lefkoşa’da olması bekleniyor.

A+A-

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı görevine başlayan Espen Barth Eide, ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmek üzere Cuma günü adaya geliyor.

Kıbrıs’taki BM Barış Gücü’nden (UNFICYP) alınan bilgiye göre, Eide’in Cuma günü Larnaka Havaalanı’na gelişinin ardından saat 16:00 civarlarında Lefkoşa’da olması bekleniyor.

Eide, aynı gün saat 18:00’de  Güney Kıbrıs  Başkanı Nikos Anastasiadis’i, saat 19:30’da ise Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ziyaret edip görüşecek.

Eide’in hem Anastasiadis hem de Eroğlu’yla gerçekleştirilecek görüşmeler sonrasında basına açıklama yapması da bekleniyor.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, 6 Eylül Cumartesi günü Kıbrıslı Türk ve Rum Müzakereciler Kudret Özersay ve Andreas Mavroyannis’le ayrı ayrı bir araya gelecek. Cumhurbaşkanlığı’dan alınan bilgiye göre Eide-Özersay görüşmesi saat 15:30’da başlayacak.

Eide, Pazar günü, UNFICYP yetkilileriyle birlikte ara bölgede incelemelerde bulunacak ve 8 Eylül Pazartesi günü adadan ayrılacak.

Eide’in adada bulunacağı süre zarfında yapılacak temaslarda, 2 Eylül için planlanan ancak Eide’nin gelişi nedeniyle ertelenen Eroğlu-Anastasiadis görüşmesinin gün ve saati de belirlenecek.

(tak)

Bu haber toplam 1498 defa okunmuştur