1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Eğitime katkı yok"
Eğitime katkı yok

"Eğitime katkı yok"

Gökçebel, hükümet ile Eğitim Bakanlığı’nın biçim olarak eğitim ile öğretmene önem veriyor gibi gözükse de içerik olarak eğitime katkı yapmaktan uzak olduğunu iddia etti.

A+A-

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, hükümet ile Eğitim Bakanlığı’nın biçim olarak eğitim ile öğretmene önem veriyor gibi gözükse de içerik olarak eğitime katkı yapmaktan uzak olduğunu iddia etti.

Özellikle devlet okullarının, kamusal eğitimin niteliğini artırmanın niyetle alakalı olduğunu söyleyen Gökçebel, “Bu yüzden CTP-DP Hükümetinin, Eğitim, Maliye Bakanlığının yakalarına velilerimizle, öğrencilerimizle, işsiz öğretmen adaylarımızla birlikte yapışmalıyız. Devleti evlatlarına, öğretmenlerine sırt çevirerek yönettiğini sananların yakalarından elimizi çekmemeliyiz” dedi.

Tahir Gökçebel bugün yayınladığı açıklamada, devlet okullarında bilimsel, parasız, demokratik eğitimi sağlama ve kamusal hizmetin niteliğini artırmanın önemine vurgu yaptı ve sendikanı bu yöndeki yoğun uğraşlar verdiğini söyledi.

“PARA DEVLET OKULLARI İÇİN NİÇİN BULUNAMAMAKTA?”

Gökçebel, şöyle devam etti:

“İlahiyata, camilere, şirketlere, ayrıcalıklılara harcanan gereksiz paralar neden devlet okulları için bulunamamaktadır? Büyük şirketlerin borcunu silenler, üçlü kararname ile atamaya devam edenler kaynak buluyor da neden öğretmen istihdamlarına kaynak yok denilmektedir? 2008 ve 2011’den sonra istihdam edilen ve sefalete sürüklenen öğretmenlerin haklı olduğu sadece muhalefete düşülünce mi anlaşılacaktır? Bunun için ne yapılacaktır? Bu yıl yaklaşık 102 öğretmen alınması gerekirken neden sadece 40 Münhal ilan edilmiş, ve neden bazı branşlar açılmamıştır? Yoksa sırada bekleyen yeğenler için münhal branşlar ayarlanmış mıdır?  Geçen yıl ilk sınavlara yüzde 15 civarı öğrenci, öğretmeni olmadığı için girememişti, bu yıl kaç öğrenci mağdur olacaktır? Öğretmenden, doktordan tasarruf edenler Marsilya’ya tatile gidecek parayı mı biriktirmektedir? Adaletsiz ve sakıncalı birçok maddeye sahip öğretmenler sınav tüzüğü (atama ve terfileri düzenleyen) ne zaman değişecektir”

(tak)

Bu haber toplam 1378 defa okunmuştur