1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Eczacılar", yargıya başvuruyor
Eczacılar, yargıya başvuruyor

"Eczacılar", yargıya başvuruyor

Fatma Azgın, Sağlık Bakanını, yeni bir yasa önerisi getirmeden “emrivakiiyle” ilaç rejimini değiştirmekle suçladı.

A+A-

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği, bitki, mineral ve diğer doğal ilaçları “gıda takviyesi” olarak kabul edip, eczanelerin yanı sıra dükkanlarda satılmasına imkan sağlaması konusunda hukuk yoluna başvuracağını açıkladı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Fatma Azgın, sözkonusu ilaçların, eczanelerin yanı sıra "dükkanlarda" da satılması ve İlaç ve Eczacılık Dairesi ön izninden çıkarılıp, Temel Sağlık-Gıda bölümüne verilmesini eleştirdi.

Fatma Azgın, söz konusu uygulamanın, eczacılık mesleğini ortadan kaldırarak, ilaç ve yan etkilerini bilmeyen eğitimsiz insanların ilaç satmasına yol açabileceğine dikkat çekildi.

Azgın, “Bizim yasalarımız, bakanın ayırmaya çalıştığı çeşitleri ilaç sayıyor. Diğer yandan eczacılık yasasına göre, ilaçların listelenmesi ve her tür ilacın satışının eczane tarafından yapılmasını emrediyor” dedi.

Fatma Azgın, Sağlık Bakanını, yeni bir yasa önerisi getirmeden “emrivakiiyle” ilaç rejimini değiştirmekle suçladı. Azgın, şöyle devam etti:

“Bu tutum eczacılık mevzuatına aykırıdır ve yeni yasa yapmadan mevcut yasaların değiştirilmesi, bakan tarafından da olsa imkansızdır. Bakanlar, bakanlıklarının yasaları çerçevesinde icraat yapabilir. Biz hukuk yoluna başvuracağız ve bu uygulamayı yapmaması için var gücümüzle çalışacağız, eylemler ortaya koyacağız”

Bu haber toplam 1083 defa okunmuştur