DAÜ-SEN BAŞBAKANA NE YAZDI?

DAÜ-SEN BAŞBAKAN'A NE YAZDI?

DAÜ-SEN, BAŞBAKAN İRSEN KÜÇÜK’E ‘AÇIK MEKTUP’ GÖNDERDİ, “HABERİNİZ OLMADAN KURULUŞLARIMIZ SATILIYOR ANCAK BUNA RAĞMEN HALA DAHA ELİNİZDE HERHANGİ BİR ERK VARMIŞ GİBİ İDDİALISINIZ” YASADIŞI İŞLER YAPMAKTASINIZ! EĞİTİM BAK

A+A-

DAÜ-SEN, BAŞBAKAN İRSEN KÜÇÜK’E ‘AÇIK MEKTUP’ GÖNDERDİ, “HABERİNİZ OLMADAN KURULUŞLARIMIZ SATILIYOR ANCAK BUNA RAĞMEN HALA DAHA ELİNİZDE HERHANGİ BİR ERK VARMIŞ GİBİ İDDİALISINIZ”

 

YASADIŞI İŞLER YAPMAKTASINIZ!

EĞİTİM BAKANI YALAN SÖYLÜYOR!

 

Bildiğiniz gibi DAÜ Üniversite Öncesi Eğitim Kurumları sizlerin de bilgisi dışında kapalı kapılar arkasında hukuka aykırı bir şekilde kapatılmış ve Doğa Kolejine üstünden para da vererek peşkeş çekilmiştir. Bu süreçte sizlerle üç kez görüşme fırsatımız oldu. Her görüşmede olup bitenlerden haberiniz olmadığını ve arzu ettiğiniz, destekleyeceğiniz çözümün DAÜ içinde tüm paydaşların biraraya gelerek varacakları uzlaşı olduğunu söylediniz.

 

Ancak belli ki bu ülkede onlarca milyon dolarlık öz kuruluşlarımızın satılması konusunda sizin haberinizin olması dahi gerekmiyor. Tek gerekli olan: peşkeş bittikten sonra sizin imzanız. Bu kadar aciz, edilgen, dünyadan bihaber bir hükümeti yalnızca ülke tarihi değil uygarlık tarihi görmemiştir. Taşıdığınız BAŞBAKAN ve BAKAN unvanları gerçekten de bakan ama bakmaktan başka da bir şey yapamayan olarak hakettiğiniz anlaşılıyor.

 

Haberiniz olmadan kuruluşlarımız satılıyor ancak buna rağmen hala daha elinizde herhangi bir erk varmış gibi iddialısınız. Bunu 21 Haziran 2011 tarihinde yapmış olduğunuz Bakanlar Kurulu toplantısı ardından yapılan basın açıklamasından anlıyoruz. Bu açıklamada DAÜ Yönetiminin almış olduğu karara tüm yasal süreçler tam anlamıyla tamamlandıktan sonra Üniversite Öncesi Eğitim Kurumları’nın Doğa Koleji’ne devrinin yapılabileceğine vurgu yapmaktasınız.

 

Öncelikle 23.06.2011 tarihinde Sayın Eğitim Bakanı Meclis Genel Kurulunda Sayıştay ve Başsavcılıktan görüş alacağını söylemiştir. Gerçekten de böylesi bir icraat yapılacağı zaman görüş alınması en doğru hareket tarzıdır. Ancak Eğitim Bakanının Kemal Dürüst YALAN söylüyor. Ne Hükümetiniz ne de onun üyesi Kemal Dürüst Başsavcılıktan veya Sayıştaydan görüş istedi. Bir öğretmen olarak Dürüst’ün bu yalanını büyük bir ayıp olarak kabul ediyoruz.

 

Eğer Hükümet veya Kemal Dürüst Başsavcılıktan görüş isteseydi şunları öğrenecekti:

 

1.    DAÜ VYK ve Rektörlüğü Kreş, DAİ ve DAK’ın kapatılmasında yetkili değildir. Böyle bir teşebbüs yetki aşımı ve görevi kötüye kullanmadır.

 

2.    DAÜ Yönetimi 20 Haziran 2011 tarihinde sözkonusu okullarımızı kapattığını belirtmiş ve tüm öğretmenlerimizin de bu tarihten itibaren iş ilişkilerini sona erdirmiştir. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi bu kapatma usulsüz ve hukuksuzdur. Sayın Eğitim bakanının yürüttüğü Milli Eğitim yasası ve ona bağlı özel okullar dershaneler ve kurs yerleri tüzüğünün 19. maddesi bu kurumların nasıl kapatılacağını düzenlemektedir. Buna göre DAÜ yönetiminin kapatma yetkisi olmuş olsaydı bile okulların kapatılması için en az bir yıl önceden Eğitim Bakanlığına başvuru yapılması, tüm öğrenciler, öğretmenler ve velilerin bilgilendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca tüm öğrencilerin dengi bir okula yerleştirileceğinin belgelenmesi şartı vardı. Açıkça görülmektedir ki zaten yetkisiz olan DAÜ yönetiminin almış olduğu kapatma kararı aynı zamanda da usülsüzdür.

 

 

BAŞBAKAN KÜÇÜK, BAKAN DÜRÜST, MÜSTEŞAR YÖNEL, MÜDÜR PAŞA, MÜDÜR KORTAY VE ŞUBE AMİRİ TATLISU;

 

Bu vicdansızlığa, usülsüzlüğe ve hukuksuzluğa alet olmaktasınız. Alet olmaktasınız çünkü bir yıl önceden tüm öğrencilere ve öğretmenlere bildirimde bulunulması gerekmekte idi. Bildirimler yapıldıktan ve dengi okullara yerleştirmeler belgelendikten sonra Sayın Eğitim bakanının izniyle okullarımız kapatılabilir. Sayın Eğitim bakanımız: siz bu kurumların kapatıldığını biliyor muydunuz? Eğer biliyorsanız ne yaptınız? Ne yapacaksınız? Siz bütün bu usülsüzlüklere ve hukuksuzluklara rağmen bu kurumların kapatılmasına müsade edecek misiniz? Siz Eğitim Bakanı ve müdürler olarak göz göre göre usülsüzlük ve hukuksuzluk yapacak mısınız? Usülsüzlük ve hukuksuzluk yapılmasını teşvik edip göz yumacak mısınız? Yasal olarak bu kapatma/devrin/satışın yapılamayacağını siz Eğitim bakanı olarak hala daha idrak edemediniz mi? 

 

Başsavcılığın ve Sayıştayın görüşü olmaksızın ve hiçbir yasal süreç tamamlanmamış olmasına rağmen bugün itibarı ile Doğa Koleji yetkilileri Üniversite Yönetimi himayesi ve polis koruması altında öğretmenlerimizle mülakatlar yapmakta, veli görüşmeleri düzenlemekte, okullarımızın kilitlerini değiştirip sınıfların yeniden düzenlenmesi için ciddi çalışmalar yapmakta, Rektörlükte ofis işletmekte, Üniversitenin personelini ve arabalarını kullanmaktadır. Başka bir ülkede izni olmaksızın bu denli yoğun ve somut uğraşlar içinde olan bir kişi  tutuklanır ve hapse gönderilirdi. Ülkemizin sorma gir hanı olması ve kurum yöneticilerimizin ve hükümetimizin bu denli umarsız, duyarsız ve hukuksuzluğu teşvik eder bir pozisyonda olması ülkemiz için bir utançtır.

 

SAYIN KÜÇÜK, DÜRÜST, YÖNEL, PAŞA, KORTAY, AKSEL VE TATLISU;

 

Bu aşamada yapılması gereken açıktır. Toplum vicdanını daha fazla yaralamadan bir an önce bu hatadan geri dönülmesi için ciddi adımlar atın. Bu aşamada bunu yapamıyorsanız Sayıştay ve Başsavcılık gibi devlet kurumlarımızın topluma mal olmuş bu olayda konu ile ilgili bağımsız görüşlerini açıklamalarına fırsat tanıyın veya engel olmayın!

 

Unutmayın! Gün gelecek bu toplumla yüzleşmek zorunda kalacaksınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1542 defa okunmuştur