1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. DAÜ BİR-SEN'den EYLEM kararı
DAÜ BİR-SENden EYLEM kararı

DAÜ BİR-SEN'den EYLEM kararı

DAÜ BİR-SEN, DAÜ'de Toplu İş Sözleşmesini imzalayabilmek için sürdürdükleri diyaloğun sonuçsuz kaldığı gerekçesiyle eylem kararı aldı

A+A-

DAÜ BİR-SEN, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) Toplu İş Sözleşmesini imzalayabilmek için sürdürdükleri diyaloğun sonuçsuz kaldığı gerekçesiyle eylem kararı aldı. Sendika,  “bugünden başlayarak, sonuç alıncaya dek sürecek bir dizi eylem yapma kararı aldığını” açıkladı.

DAÜ BİR-SEN, Eş Başkanları Buğu Sümen Cohar ve Kazım Hakverdi imzasıyla yaptığı açıklamada, DAÜ’deki işçi ve memurları temsil eden yetkili sendika olarak Şubat ayından beri yürüttükleri görüşmelerden, Rektörlüğün oyalama ve zaman kazanma üzerine kurulu stratejisi yüzünden hiçbir sonuç çıkmadığını savundu.

DAÜ BİR-SEN, “Sendikamızın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yaptığı başvuru üzerine, yasa gereği oluşturulan Uzlaştırma Kurulu toplantıları da Rektörlük tarafından sabote edilmiş ve üç kez toplanan Kurul,  TİS’in esasına ilişkin hiçbir görüşme ve/veya pazarlık yapamadan dağılmıştır. Hukuksuzluğu ve keyfi yönetim anlayışını kurumsallaştırmış olan DAÜ Rektörlüğü’nün, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) düzenini yok etmeye çalıştığı çok açıktır” iddiasında bulundu.

DAÜ’de akademik personel için tam 7 yıl ve yönetsel personel için de 5 yıldır TİS imzalanamadığını anımsatan DAÜ BİR-SEN, Üniversitede asıl işveren konumundaki Vakıf Yöneticiler Kurulu’nun (VYK) da DAÜ Rektörlüğünün bu tutumuna çanak tuttuğunu öne sürdü.

VYK Başkanı İsmail Arter’i  de eleştiren Sendika,  “sekiz ay boyunca TİS görüşmelerinden hiçbir sonuç alınamamışsa bunun esas sorumlusunun üniversitenin en üst karar organı olan, işveren konumundaki VYK ve VYK Başkanı Arterdir” dedi.  DAÜ BİR-SEN açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

“Eğer DAÜ’yü yönetenler “Üniversite zarar görmesin, DAÜ yeniden eylemlerle gündeme gelmesin” diyerek bugüne kadar sergilediğimiz yapıcı, uzlaşmacı ve sorumlu tutumu “acizlik” olarak algıladıysa yanıldıklarını anlamaları uzun sürmeyecektir. Söz bittiğine göre artık eylem zamanıdır. Hiç kimse “tam dönem başlarken sendika eylem yaparak kuruma zarar veriyor” edebiyatına başlamasın. Bugünden sonra olacaklardan, sekiz aydır sendikamızı görüşme masasında bekleten DAÜ Yönetimi sorumlu olacaktır. Herkes bilmelidir ki üyelerimizin haklarını koruma konusunda her zamankinden daha kararlıyız. DAÜ çalışanlarının hak ettikleri bir TİS imzalanıncaya kadar mücadelemize ara vermeden devam edeceğiz.”

(tak)

Bu haber toplam 1371 defa okunmuştur