1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “CHP’nin Kıbrıs politikalarıyla örtüşüyoruz”
 “CHP’nin Kıbrıs politikalarıyla örtüşüyoruz”

“CHP’nin Kıbrıs politikalarıyla örtüşüyoruz”

Kılıçdaroğlu, Avrupalıların Kıbrıslı Türklere verdiği sözleri tutmasını istediklerini ve bu yönde girişim yaptıklarını kaydetti.

A+A-

Türkiye’nin ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KKTC’de 1 Mayıs’ın olaysız kutlanmasının, demokrasi ve özgürlüklere verilen önemi gösterdiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Avrupalıların Kıbrıslı Türklere verdiği sözleri tutmasını istediklerini ve bu yönde girişim yaptıklarını kaydetti.

Başbakan İrsen Küçük, Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

KÜÇÜK: “CHP’NİN KIBRIS POLİTİKALARIYLA ÖRTÜŞÜYORUZ”

Başbakan İrsen Küçük, CHP’nin Kıbrıs politikalarının kendilerinkiyle örtüştüğünü belirtti.

Konuk heyeti kabulünde konuşan Başbakan Küçük, Kemal Kılıçdaroğlu ve heyetini görmekten duyduğu mutluluğu ifade ederek, gerek Kıbrıs meselesinde, gerekse ekonomik kalkınmada Anavatan’ın yetkilileri ve her kesimiyle güçlü bir ilişki içinde olmaları gerektiğine inandıklarını söyledi.

Başbakan Küçük, Türkiye’deki iktidar, ana muhalefet ve diğer partilerle iyi ilişkilerini sürdüreceklerini belirtti.

CHP’nin Kıbrıs meselesinde ortaya koyduğu politika ve tavırların, kendi politikalarıyla örtüştüğünü ifade ederek, Kıbrıs Türk halkı adına Kıbrıs meselesinde verilen desteğe teşekkür eden Başbakan İrsen Küçük, Güney Kıbrıs’ta Şubat ayındaki başkanlık seçiminden hemen sonra büyük bir ekonomik sıkıntı ortaya çıktığını, yeni Başbakan Nikos Anastasiadis’in de ekonomik konulara öncelik vererek Kıbrıs görüşmelerini beklettiğini kaydetti.

İrsen Küçük, ekonomik konularla Kıbrıs görüşmelerinin aynı potaya konulmaması gerektiğini, her sıkıntı döneminde Kıbrıs meselesini ertelemenin doğru olmadığını, ama her iki tarafın da uygun göreceği bir görüşme takvimi ortaya çıkması gerektiğini söyledi.

Bu konularda Anavatan’dan aldıkları destekten memnun olduklarını, diyaloğu her zaman sürdürmek istediklerini kaydeden Başbakan İrsen Küçük, Kıbrıs’ta hizmet veren birçok CHP’liyle temaslarının sürdüğünü; Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinden de mutluluk duyduğunu ve her zaman beklediklerini ifade etti.

KILIÇDAROĞLU: “1 MAYIS’TA OLAY ÇIKMAMASI DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜKLERİN ÖNEMİNİ GÖSTERİYOR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kıbrıs’a bir televizyon programı için geldiğini hatırlatarak, Başbakan’ı ziyaret etmekten de onur duyduğunu söyledi.

Dün Kıbrıslıların 1 Mayıs’ı barış ve huzur içinde kutladığını belirten Kılıçdaroğlu, “Hükümetin bu konudaki duyarlılığı, hiçbir olayın çıkmaması Kıbrıs’ta demokrasinin ve özgürlüklerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Sizler herhangi bir olay çıkmadan Kıbrıslıların huzur içinde bir Bahar Bayramı yaşamalarına olanak sağladınız. Gerçekten sizleri yürekten kutluyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye’de özellikle İstanbul’da dün farklı bir tablo yaşandığını, kan ve gözyaşı tablosu ortaya çıktığını kaydederek “Bu da bizim açımızdan, demokrasimiz açısından hoş olmayan bir tablo” diye konuştu.

“MİLLİ DAVA”

CHP’nin Kıbrıs’ı milli dava gördüğünü ve Kıbrıs Türk halkının yanında yer aldığını, ana muhalefet partisi olarak her koşulda destek vermeyi görev kabul ettiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, Kuzey Kıbrıs’ın bağımsızlığı konusundaki uzun mücadeleye kendilerinin de katkı verdiğini kaydetti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçen sürede Kuzey Kıbrıs’ın devlet olarak kurumsallaştığını, yasama, yürütme ve yargı organlarının sağlıklı bir yapıya dönüştüğünü gördüğünü dile getirerek, Kıbrıs’ın üniversite ülkesine dönüşmesinden de ayrı bir mutluluk duyduklarını belirtti.

Mezun olup ülkesine dönen gençlerin Kıbrıs’ın birer gönüllü elçisi olduğunu kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, turizmde de önemli mesafeler alındığını söyledi.

“AVRUPALILAR SÖZLERİNİ YERİNE GETİRMELİ”

Annan Planı referandumundan sonra AB’nin “doğrudan ticari ilişkilerin geliştirilmesi” yönünde taahhütleri bulunduğunu hatırlatan CHP lideri, özetle şöyle konuştu:

“Gerek ben, gerek çalışma arkadaşlarım Brüksel’e, Stazburg’a gittiğimizde Avrupalıların Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün yürürlüğe girmesi konusunda Kıbrıslılara verdikleri sözleri yerine getirmelerini istiyoruz. Her seferinde bunu dile getiriyoruz. Bize ‘alt komisyonda, üst komisyonda’ diye pek çok gerekçe sunuyorlar ama bunların Avrupa’nın etik değerleriyle bağdaşmadığını, verilen sözlerin tutulması gerektiğini özenle belirtiyoruz.

DAHA FAZLA ULULSARARASI ALAN

Uluslararası toplantılarda zaman zaman KKTC’li politikacılarla da karşılaşıyoruz. Onların uluslararası alanda verdiği mücadeleyi de destekliyoruz, daha fazla uluslararası alanda yer almaları için elimizden gelen katkıyı da yapmaya çalışıyoruz. Sosyalist Enternasyonal’de veya Brüksel’de bu ilişkileri geliştirmek istiyoruz.”

SU PROJESİYLE İLGİLİ BİLGİ

Bu arada görüşmenin başında Türkiye’den borularla gelecek su ve ülkenin ilklim koşullarıyla ilgili bilgi veren Başbakan Küçük, baraj inşaatlarının hızla sürdüğünü ve suyun gelecek yıl şubat veya martta geleceğini söyledi.

Küçük, Türkiye’den gelecek suyun en önemli yönünün, ülkenin istikrarlı bir suya kavuşması olacağını vurgulayarak, böylece uzun zamanlı tarım politikaları hazırlayabileceklerini belirtti.

Kılıçdaroğlu da suyun artık petrol ve doğal gaz gibi stratejik bir ürün olduğunu söyledi.

(tak)

Bu haber toplam 2838 defa okunmuştur