1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Cemal Bulutoğluları mahkemede...
Cemal Bulutoğluları mahkemede...

Cemal Bulutoğluları mahkemede...

Bulutoğluları’nın “belediye meclisi onayı olmadan borçlanma” davası mahkemede

A+A-

Didem MENTEŞ

2010 yılında UBP ve DP desteğiyle Lefkoşa Belediye başkanlığına getirilen Cemal Bulutoğluları, başkanlık döneminde yapılan usulsüz borçlanma iddialarıyla ilgili olarak dün yargı huzurundaydı.
Görevde olduğu bir döneme ilişkin  “Belediye meclisi onayı olmadan alınan borçlanma” davasıyla ilgili olarak Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde davası görülen Cemal Bulutoğluları dün sanık kürsüsündeydi.  Ceza Davaları Yargıcı Hale Ahmet Raşit, huzurundaki davada, İddia Makamı Başsavcılık adına Savcı Damla Güçlü ve Savunma Avukatı Tahir Seroydaş mahkemede hazır bulundu. Avukat Seroydaş, Kamu Finansmanı Yasası altında söz konusu davanın Anayasa’nın 1, 3, 7, 12 ve 119 maddelerinin önsözüne aykırı olduğu iddiasıyla Savcılığa yazılı bir dilekçe sundu. Savcı Damla Güçlü, Kamu Finansmanı Yasası’nın henüz yeni bir yasa olduğunu dolayısıyla söz konusu maddelerin Anayasa’ya aykırı olup olmadığını, Anayasa Mahkemesi’nde değerlendirilmesine bir itirazda bulunmayacağını beyan etti.  Savcı Güçlü, avukatın davanın Anayasa Mahkemesi’ne havale talebine itirazı olmayacağını beyan ederek, takdiri mahkemeye bıraktı.
Yargıç Hale Ahmet Raşit, “Komiteden izin almadan borçlanma” davasıyla ilgili olarak söz konusu Kamu Finansmanı Yasası maddelerinin Anayasa Mahkemesi’ne havale edilmesi kararını açıklamak üzere davayı bugün saat 09.00’a erteledi.

Bu haber toplam 3782 defa okunmuştur