1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Çağlar’dan Sosyalist Gruba teşekkür
Çağlar’dan Sosyalist Gruba teşekkür

Çağlar’dan Sosyalist Gruba teşekkür

AKPA Sosyalist Grup’un bugünkü toplantısına katılan AP Sosyalist Grup Başkanı Avusturya parlamenteri Hannes Swoboda gruba hitaben bir konuşma yaparak AB içerisindeki gelişmeleri aktardı.

A+A-


AKPA Sosyalist Grup’un bugünkü toplantısına katılan AP Sosyalist Grup Başkanı Avusturya parlamenteri Hannes Swoboda gruba hitaben bir konuşma yaparak AB içerisindeki gelişmeleri aktardı. Ekonomik kriz ile ilgili de Sosyalist Grubun düşüncelerini de aktaran Swoboda'ya konuşmasının ardından grup üyeleri çeşitli sorular sordu, görüşlerini paylaştı. Sosyalist Grup üyesi CTP-BG milletvekili ve AKPA'da Kıbrıs Türk Halkının seçilmiş 2 daimi temsilcisinden biri olarak bulunan Prof. Dr. Mehmet Çağlar da söz alarak Kıbrıslı Türklerin AP'de en azından AKPA benzeri temsiliyetleri ile ilgili Kıbrıslı Türklerin görüşlerini aktardı ve geçtiğimiz hafta AP'de konunun ele alınmasından ve konuyu AP başkanına iletecek olmasından dolayı Swoboda’ya teşekkür etti. Çağlar yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

"Sn. Hannes Swoboda,
Sizlere Sosyalist Grubu toplantısına katıldığınız için teşekkür ederim. Parlamenterler arası dayanışmanın ve özellikle Sosyalistler arası dayanışmanın olumlu ruhundan yararlanarak bundan olumlu sonuçlar çıkarmalıyız.
Kıbrıs Türk Toplumu adına seçilmiş bir kişi olarak, Avrupa Konseyi Parlamenterler Assamblesi (AKPA) çatısı altında olmaktan ve sizlere hitap etmekten son derece mutlu olduğumu belirtmek isterim. Ancak bu durumu Avrupa Parlamentosu çatısı altında da görmeyi arzulamaktayız. 
Ben şuna inanmaktayım ki, AKPA çok iyi bir örnek ve kaynak olmalıdır Avrupa Parlamentosu sorunu için. Yaklaşık olarak 10 yıldan beridir AKPA’da temsileyetimiz devam etmektedir. Bu süre zarfında herhangi bir problem yaşanmamıştır. Aksine Kıbrıs ve Avrupa bizlerin AKPA'daki temsiliyetimizin faydalarını görmektedir.
Ben buna benzer demokratik bir yaklaşımın Avrupa Parlamentosu çatısı altında da yapılabileceğine inanmaktayım. Sonuç olarak Kıbrıslı Türkler bu konunun ısrarla takipçisi olacaktır çünkü yaklaşık bir yıl sonra Avrupa Parlamentosu'nda gelecek yıl seçim olacaktır. Bunun için bir yıl kalmıştır. Bu yaklaşımları harcamamalıyız. Ben bu konuyu bir kez daha hatırlatmak isterim ki AKPA çok iyi bir örnek olarak önümüzde durmaktadır.
İlaveten son olarak belirtmek isterim ki esasen bu ve benzeri sorunların ortadan kalkması için Kıbrıs'ta BM parametrelerine bağlı olarak bir federal çözümün en kısa sürede gerçekleşmesi en büyük temennimizdir. Bunun için adada var olan çözüm fırsat ve momentini iyi kullanmak ve harcamamak çok önemlidir. Sizi yine burada görmek isteriz. Teşekkür ederim."


SWOBODA: EN ÜST DÜZEYDE GİRİŞİMLER SÜRECEK

Swoboda, Sosyalist Grup olarak Avrupalı olan Kıbrıslı Türklerin AP'de temsil edilmeleri konusundaki girişimlerini en üst düzeyde sürdüreceklerini, bunun Kıbrıslı Türklerin en doğal hakları olmasının yanında AB'nin de demokrasi, eşitlik ve çözüm ve barışa katkı koymak adına bu konuyu çözmesi gerektiğini belirtti. Çağlar'ı Kıbrıslı Türkleri temsilen burada görmekten memnuniyetini bildiren Swoboda, toplantı sonunda Çağlar ile ikili olarak da görüş alışverişinde bulundu.

Bu haber toplam 1413 defa okunmuştur