BÖLGE HALKI TEDİRGİN

BÖLGE HALKI TEDİRGİN

Lefke bölgesinde yer alan CMC atıklarının bulunduğu arazide kış aylarında denize akan atıklar bu kez de yazın denize akıyor. Deniz kızıla bürünürken yıllardır kanserle mücadele eden bölge halkında panik ve korku havası hakim: Devlet bir çare bulsun! YEN

A+A-

 

 

 

CMC bölgesindeki hareketlilik bölgede paniğe neden oldu:

TEDİRGİNİZ

 

Lefke bölgesinde yer alan CMC atıklarının bulunduğu arazide kış aylarında denize akan atıklar bu kez de yazın denize akıyor. Deniz kızıla bürünürken yıllardır kanserle mücadele eden bölge halkında panik ve korku havası hakim: Devlet bir çare bulsun!

 

 

YENİDÜZEN  gazetesinin haberine göre,  Lefke bölgesinde yer alan CMC atıklarının bulunduğu arazide kış aylarında denize akan atıklar bu kez de yazın denize akıyor.

 

Kış aylarında yağan yağmurların denize taşıdığı atıklar bu günlerde yer altı suları ile denize dökülüyor. Deniz kıyısının tabanının birkaç metre altında bulunan bir maden atığının yer altı suları ile deniz suyunun üzerine çıktığı belirtiliyor. Bölge halkı bu durum karşısında tedirgin olduğunu dile getiriyor.

 

Konu ile ilgili olarak Lefke bölgesinde bulunan sivil toplum örgütleri başkanları görüşlerini belirtirken, bölgede CMC’nin bulunduğu alanın Portİsbi adında bir şirkete 49 yıllığına kiralanmasına karşın denize akan atıkların söz konusu kiralık alanı kapsamadığının altını çiziyor.

 

Portİsbi şirketinin kendilerine kiralanan alanda temizlik çalışmalarına bu hafta itibariyle başladığını belirten sivil toplum örgütleri başkanları, denize akan atıkların Maden ve Jeoloji Dairesi tarafından temizlenmesi gerektiğini, bölge halkının ve kendilerinin tedirgin olduğunu söylüyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2895 defa okunmuştur