1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Bilişim Yasası' şart
Bilişim Yasası şart

'Bilişim Yasası' şart

İnternet kullanımının oldukça yaygınlaştığı ülkede, hala bir ‘Bilişim Yasası’nın bulunmayışı sorun yaratıyor. Sosyal Medya üzerinden hakaret, saldırı gibi konuların cezasız kalmasının yanı sıra, telif uygulaması da yapılamıyor.

A+A-

 

İnternet kullanımının oldukça yaygınlaştığı ülkede, halen bir ‘Bilişim Yasası’nın bulunmayışı sorun yaratıyor. Özellikle “Sosyal Medya” olarak adlandırılan paylaşım siteleri üzerinden hakaret, saldırı gibi konuların cezasız kalmasının yanı sıra, telif uygulaması da yapılamıyor. YENİDÜZEN’e konuşan Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, Avukat Boysan Boyra ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Suat Yeldener konuyu yorumladı.

‘Bilişim Yasası’ gerekli
Konu ile ilgili YENİDÜZEN’e görüş veren Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, Avukat Boysan Boyra ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Suat Yeldener, ülkede bir ‘Bilişim Yasası’nın zorunlu olduğu konusunda ayrı ayrı görüş belirtti. Ülkede internet kullanıcılığının oldukça yaygın olmasına rağmen hiçbir yasal mevzuatın olmayışının, insanların rahatça suç işleyebilmelerine olanak sağladığı verilen görüşler arasındaydı.

Yasa tasarısı bakanlığa verildi
‘Bilişim Yasası’ ile ilgili olarak Savcılığın bir tasarı hazırladığı ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na gönderdiği öğrenildi. Yaklaşık beş ay önce gönderilen tasarı ile ilgili henüz hiçbir somut çalışma görülmezken, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Suat Yeldener, tasarı üzerinde çalışıldığını ve en kısa zamanda hayata geçirileceğini açıkladı.

Tanju Konuralp'in haberi bugün YENİDÜZEN'de

Bu haber toplam 1609 defa okunmuştur