1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. BES'ten iki dava
BESten iki dava

BES'ten iki dava

Avukat Şefik Aşçıoğulları aracılığıyla Yüksek Mahkeme Mukayyitliğine yapılan dava başvurusunun ardından, BES Başkanı Savaş Bozat basına açıklamalarda bulundu.

A+A-


Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının yatırılmayan sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının takipçisi olmaması gerekçesiyle İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta kurumları aleyhinde dava açtı.
Öte yandan BES’in, “ 2010 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Çangar Finans Co.Ltd.’den “usulsüz” borçlanma yapıldığı” iddiasıyla açtığı diğer bir dava da, esasının görüşülmesi adına ileriki bir tarihe ertelendi.
BOZAT
Avukat Şefik Aşçıoğulları aracılığıyla Yüksek Mahkeme Mukayyitliğine yapılan dava başvurusunun ardından, BES Başkanı Savaş Bozat basına açıklamalarda bulundu.
Bozat, ilgili kurum ve kuruluşların tüm yasal yetkileri ellerinde olmasına rağmen hiçbirinin birbirini denetlemediğini söyledi.
Son 1 yıl içerisinde 8 ay grev yapan belediye çalışanlarının en sonunda haklarını almak için yine mahkeme koridorlarını aşındırdığını söyleyen Bozat, ülkede yasaları uygulayan olmamasından dolayı 47 Milyon TL’lik borcun bir türlü tahsil edilemediğini, böylelikle LTB çalışanlarının sosyal hakları açısından mağduriyetlerinin devam ettiğini söyledi.
Devletin bu açığı İhtiyat Sandığı primlerini düşürerek ve Sosyal Sigorta primlerini yükselterek çözmeye çalıştığını da kaydeden Bozat, 2007 yılından beri sorunun ciddiyetle ele alınmadığını ve yargı yoluyla çözülmesini beklediklerini ifade etti.
İhtiyat Sandığı Yönetim Kurulu’nun “yatırım geriliği olan işverenler hakkında yasal işlem başlatılmasıyla” ilgili 2008’de aldığı kararı da hatırlatan ve basına gösteren Bozat, yetkinin verilmesine rağmen kararların uygulanmadığını söyledi.
“HAPİSLİK ÖNGÖREN CEZAİ MÜEYYİDESİ VAR”
Bozat söz konusu suçun İhtiyat Sandığı Yasası’nda her müstahdem için 6 ay, Sosyal Sigortalar Yasası’nda her müstahdem için 2 yıl hapislik istemiyle cezai müeyyideye de tabii olduğunu da hatırlattı.
Bozat bir soru üzerine Bakanlar Kurulu Kararı ile Çangar Finans Co.Ltd.’den yapıldığını iddia ettikleri “usulsüz” borçlanmayla ilgili davanın da ileriki bir tarihe ertelendiğini belirtti.
Davanın ilginç bir sebeple ertelendiğini de kaydeden Bozat, üç tane hukukçusu bulunan LTB’nin davada dışarıdan dördüncü bir avukatla temsil edildiğini ve bu avukatın hazırlanmak için süre talep ettiğini kaydetti.
“HESABINI SORACAĞIZ”
Bozat, Lefkoşa Türk Belediyesi bu kadar zor durumdayken, ayrıca üç hukukçuya sahip olmasına rağmen, dışarıdan dördüncü bir avukatın tutulmasını ve ödenecek paranın nereden bulunacağının hesabını da Belediye Başkan Vekili Celal Cin’e soracaklarını söyledi.
Bozat davanın ertelendiği “ileriki tarihin” henüz açıklanmadığını da sözlerine ekledi.
BES çalışanların 13. maaşla birlikte dört adet “bakiye maaş” alacaklarıyla ilgili bir dava daha dosyalamak için daha hazırlıklarını sürdürüyor.

Bu haber toplam 1220 defa okunmuştur