1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Bank-Sen’den Kamu-İş ve Tel-Sen’e Destek
Bank-Sen’den Kamu-İş ve Tel-Sen’e Destek

Bank-Sen’den Kamu-İş ve Tel-Sen’e Destek

Boransel: “Hükümet geri adım atmazsa, örgütlü olduğumuz işyerlerinde, grev dahil her türlü yasal mücadeleyi vereceğiz”

A+A-Kıbrıs Türk Banka Ticaret ve Büro Çalışanları Sendikası (Bank-Sen), kıdem tazminatlarının kaldırılmasına karşı mücadele başlatan Kamu-İş ve Tel-Sen’e destek belirtti ve hükümetin gerekli adımları atmaması halinde grev dahil her türlü yasal mücadeleyi vereceklerini açıkladı.
Bank-Sen Başkanı Zübeyir Boransel yaptığı açıklamada, Maliye Bakanı’nın kıdem tazminatlarının kaldırılmasıyla ilgili açıklamasını “esef” ve “hayretle” karşıladıklarını söyledi. Boransel, çok uzun yıllar önce, bugünkü  çalışanların abileri ve babaları tarafından verilen büyük mücadelelerden sonra, hatta kan dökülerek kazanılan kıdem tazminatı hakkının, çalışanın gelecek için yegane ve önemli hakkı olduğunu belirtti.
Boransel, “Bilinmesi gerekir ki kıdem tazminatının uzun soluklu verilen mücadele neticesinde Toplu İş Sözleşmeleri ile kazanılmıştır. Ve bu  hakkın hiç bir şekilde masa başında veya başka bir yöntemle  ortadan  kaldırılmasına asla müsaade edilmeyecektir” dedi.
Sosyal güvenlik yasası ve maaşlarda yapılan düzenlemeyle maaşların asgari ücret seviyesine çekildiğini ve kıdem tazminatının sıfırlandığını savunan Boransel, şöyle devam etti:
“Bu yetmezmiş gibi, kıdem tazminatının  tümden kaldırılmasını telaffuz etmek hiç  bir şekilde haklı görülemez. Konu ile ilgili olarak, gerek Kamu-İş’in, gerekse Tel-Sen’in ortaya koymuş oldukları grevi, Bank-Sen olarak sonuna kadar desteklediğimizi kamuoyu ile paylaşmak isteriz.
Hükümetin bu konuda geri adım atmaması durumunda, sendikamızın örgütlü olduğu işyerlerinde diğer örgütlerle dayanışma içerisinde grev dahil her türlü  yasal  mücadeleyi vereceğini belirtmek isteriz”
(tak)

Bu haber toplam 1176 defa okunmuştur