1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Ban’dan cevap gelmedi
Ban’dan cevap gelmedi

Ban’dan cevap gelmedi

Politis, “Yemeğe Gidecek... Downer’ı Boşlamadan Başkan’ın Teyit Edilmesi Formülü Kotarılıyor... Hükümet Çevreleri Ban’ın Anastasiadis’in Talebine Cevap Vermemesini, Genel Sekreter’in Ofisinde Olmamasına Veriyor... Genel Sekreter’in Sözcüsünden Küçümseyici

A+A-

Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis, ay sonunda gerçekleştirilecek liderler yemeğine siyasi boyut kazandırmaya çalıştığı gerekçesiyle Aleksander Downer’ı şikâyet ettiği ve sosyal etkinlik niteliğini Genel Sekreter’in şahsen teyit etmemesi halinde yemeğe icabet etmeme tehdidinde bulunduğu mektubuna Genel Sekreter Ban’dan cevap gelmedi.
Politis haberi “Yemeğe Gidecek... Downer’ı Boşlamadan Başkan’ın Teyit Edilmesi Formülü Kotarılıyor... Hükümet Çevreleri Ban’ın Anastasiadis’in Talebine Cevap Vermemesini, Genel Sekreter’in Ofisinde Olmamasına Veriyor... Genel Sekreter’in Sözcüsünden Küçümseyici Cevap” başlık ve spotlarıyla aktardı.
Gazete Kıbrıs Rum Başkanlık Köşkü tarafından son günlerde, Anastasiadis’in Genel Sekreter’e gönderdiği mektupla ilgili perde gerisi sondajları yapıldığını ve bu sondajlardan; Anastasiadis’in Genel Sekreter’den mektupla talep ettiği (30 Mayıs’taki yemeğin sosyal niteliği) teyidi er ya da geç alacağı izlenimi edinildiğini yazdı, devamla şunları kaydetti:
“Edinilen bilgilere göre bu perde gerisi istişarelerden ortaya çıkan hava, BM’nin Başkan Anastasiadis’i yatıştırmaya ve Eroğlu ile yemeğe katılımını ‘kilitlemeye’ niyetli olduğu şeklindedir. Ancak aynı zamanda bu teyit, Genel Sekreter’in, (Başkan Aleksander Downer’ı yemeğin düzeyini yükseltmeye çalışmakla suçladığı için) Özel Danışmanını ortada bırakmayacağından emin olacağı şekilde diplomatik yoldan yapılması gerekiyor.
Diplomatik kaynaklar gazetemize tam da bu nedenle Ban’dan cevap mektubu beklenmemesi gerektiğini, belki telefon irtibatı (doğrudan şahsı tarafından değil muhtemelen Ban’ın ofisinden) olabileceğini söylediler.  Aynı kaynaklar Anastasiadis’in, yemeğe icabetini BM Genel Sekreteri’nden şahsi cevap alıp almayacağına bağlamasının karşılıklı olarak tepki göstermeye çok da olanak bırakmadığını ve talebin karşılanmaması halinde gerek Downer gerek müzakerelerin sonbaharda yeniden başlamasına dair planları şaibeye girer.
Anastasiadis’in talebi, Downer’ın hareketlerini protesto etmek ve iç cephede partileri ve kamuoyunu tatmin etmek gibi başka maksatlar için yapılmış olsa da diplomatik açıdan uygunsuz, gereksiz ve cüretli nitelendiriliyor.” TAK

Bu haber toplam 1308 defa okunmuştur