1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Aydeniz: “Yeşil, yok oluyor”
Aydeniz: “Yeşil, yok oluyor”

Aydeniz: “Yeşil, yok oluyor”

KEMA: “Ülke yeşilinin yok olma tehlikesine karşı yürürlükteki yasalar titizlikle uygulanmalı”

A+A-

Kıbrıs Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkların Korunması Vakfı (KEMA), ülkedeki ağaç ve ormanların yanlış müdahalelerle yok olma tehlikesine karşı yürürlükteki yasaların titizlikle uygulanmasını istedi.

KEMA Başkanı Orhan Aydeniz yazılı açıklamasında, son zamanlarda gerek soba, şömine ve kömür ocakları için yakacak odun elde etmek; gerekse yol bina ve benzeri faaliyetler nedeniyle ulusal servet kaynakları olan ağaç varlığı ile ormanlara yönelik insan eliyle yapılan yanlış müdahalelerin, ülke yeşilinin ortadan kalkması ve bir daha geri gelmeyecek şekilde yok olması tehlikesini gündeme getirdiğini belirtti.
Ülkenin zaten yeşil örtü yönünden fakir olduğunu anlatan Aydeniz, orman oranının ülke alanının yüzde 19’una tekabül ettiğini, oysa bilimsel kriterlere göre ülke ormanlarından beklenen tüm yararların elde edilebilmesi için ülke alanının yüzde 30’unun verimli ormanla kaplı olması gerektiğini kaydetti.
Tek bir ağacın bile zarar görmesinin ülke için büyük bir kayıp olduğuna işaret eden Aydeniz, mevcut yeşilin, etkin bir şekilde korunarak geliştirilmesi ve artırılması gerektiğini ancak toplum olarak bu yönde yeterince çaba gösterilmediğini anlattı.
Aydeniz, “Yöneticilerimiz maalesef yasaların uygulanmasının sağlanması için, gereken duyarlılığı göstermiyor. Bu umursamazlık ve boşluktan yararlanan bazı kişiler de ağaç katliamını her geçen gün artırarak sürdürüyor” dedi.
Ülkede gerek orman, gerekse ulusal servet kaynakları olan harup, zeytin ve benzeri meyve ağaçlarının korunmasına yönelik yürürlükteki yasalarda yeterince caydırıcı kuralların mevcut olduğuna işaret eden Aydeniz, bu suçlar için 10 asgari ücrete kadar para ve/veya 1 yıla kadar hapis cezası öngören ilgili yasalardan örnekler verdi.
Aydeniz, “Ülkemizi yöneticilerimiz bilmelidir ki çölleşme ile mücadelede insanlığın elindeki tek silah ağaçlandırmadır.Yeşilin korunması, artırılması devletin en başta gelen görevi olmalıdır” dedi. TAK

Bu haber toplam 1364 defa okunmuştur