AÖA İÇİN SOKAKTA

AÖA İÇİN SOKAKTA

KTÖS İLE KTOEÖS “AKADEMİYİ KAPATTIRMAYIZ” DİYEREK EĞİTİM BAKANLIĞI ÖNÜNDE EYLEM YAPTI Hükümetin öğretmen fazlalığı olduğu gerekçesiyle Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA)’ya bu yıl öğrenci almama kararını, “akademiyi kapatma gerekçes

A+A-

KTÖS İLE KTOEÖS “AKADEMİYİ KAPATTIRMAYIZ” DİYEREK EĞİTİM BAKANLIĞI ÖNÜNDE EYLEM YAPTI

Hükümetin öğretmen fazlalığı olduğu gerekçesiyle Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA)’ya bu yıl öğrenci almama kararını, “akademiyi kapatma gerekçesi” diye niteleyen KTÖS ile KTOEÖS, bugün Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı önünde eylem yaptı. Akademi öğrencileri ile velilerin de katıldığı eylemde “Akademi’yi kapattırmayız” denilerek giriş sınavının yapılması istendi.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)’un organizasyonuyla yapılan, Sendikal Platform’un da başkan düzeyinde katılarak destek verdiği eylemde, “AÖA’yı kapattırmayız!”, “Mezun olup göç etmek istemiyoruz”, “Parasız bilimsel demokratik eğitim” pankartları açıldı.

Sendikal Platform adına konuşan KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker, AÖA’ya bu yıl öğrenci alınmaması kararının yanlış olduğunu, devlet eliyle eğitimin zayıflatıldığını, ülkede işsizler ordusu yaratılıp eğitimin önünün kesilmesi çabası olduğunu belirtti.

Taşker, Platform olarak bunun önünde durmaya devam edeceklerini ve her türlü mücadeleyi ortaya koyacaklarını vurguladı.

VAROĞLU: AİLELER VE ÖĞRENCİLER HİÇE SAYILDI

KTÖS Başkanı Güven Varoğlu da, Kıbrıs Türk halkının ve öz kurumlarından bir tanesinin daha saldırıyla karşı karşıya olduğunu iddia ederek, 1937’den beri önce Kolej, ardından Akademi olarak Kıbrıs Türk toplumuna nitelikli öğretmen yetiştiren okulla gurur duyduklarını vurguladı.

Varoğlu, bakanlığın önceden plan program yapmadan son gün öğrenci alınmayacağını açıklayarak öğrencilerin mağdur ettiğini, sınavın yapılacağı düşüncesiyle ailelerin tatile gitmediğini belirtti.

Bunun “aileleri ve öğrencileri hiçe saymak” olduğunu kaydeden Varoğlu, ülkede nitelikli öğretmene ihtiyaç duyulduğunu, bu yüzden sınavların yapılması ve okula öğrenci alınması gerektiğini söyledi.

Varoğlu, AÖA ile ilgili kararların sendikalarla ortak bir şekilde alınması gerektiğini de dile getirdi.

BASIN AÇIKLAMASI

Konuşmaların ardından KTÖS Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür, iki sendikanın ortak açıklamasını okudu.

Özhür, Kıbrıslı Türklerin kültürünün, kimliğinin ve geleneğinin devamını sağlayacak olan öğretmenleri nitelikli bir şekilde yetiştiren ve bu toplumun ayakta kalmasını sağlayan AÖA’nın giriş sınavında belirsizlik yaratarak, kapatılma sürecinin başlatılmasına seyirci kalmayacaklarını kaydetti.

Özhür, akademinin Kıbrıslı Türklerin eğitimdeki yüz akı olduğuna vurgu yaparak, şöyle devam etti:

“AÖA, eğitimin metaya, öğrencinin müşteriye, dönüşemediği bir ortam yaratarak, eğitimin parasız, nitelikli bir şekilde devlet eliyle sunulabileceğinin ispatıdır.

Sendikalarımız AÖA giriş sınavının derhal yapılması gerektiğini savunmaktadır. Öğretmen ihtiyaç analizlerine baktığımız zaman akademiye öğrenci alınması kaçınılmazdır. İki yıldan beridir Müdür ve Müdür Muavini terfilerini açmayıp öğretmen eksiği yoktur anlayışı ile kamuoyunu kandırmaya yönelik politikalar çizen UBP hükümeti, terfilerden ve emekliliklerden doğacak açıkları ‘partizanlık’ yaparak geçici öğretmen kadroları ile doldurmak istemektedir.”

Özhür, bu yıl 30 okul öncesi, 45 de sınıf öğretmeni adayı olduğunu; toplam 75 öğretmen adayının sınava gireceğini; Eğitim Bakanlığı’nın elinde 35 yetki olduğunu; bunun yanında 42 tane de yönetici kadrosunun boş olduğunu söyledi.

Eğitim Bakanlığı’nın 35 öğretmen kadrosunu artırmanın elinde olmasına rağmen artırmayarak halkı yanıltmaya çalıştığını savunan Özhür, “Sendikalarımız akademiye yönelik uygulanacak her türlü olumsuz politikanın karşısındadır. Kıbrıslı Türkleri yok edecek politikalara geçit vermeyecektir. Eğitimi siyasi çıkarlarına alet etmek isteyen çevrelere ve işbirlikçilerine karşı direnmeye devam edecektir” dedi.

Özhür, KTÖS’ün gelecek yılları kapsayan öğretmen ihtiyacına dönük çalışmaları aktararak, Eğitim Bakanlığı’nın elindeki verilerin ya yanlış olduğunu ya da halkı yanıltıcı açıklamalar yapıldığını savundu, bakanlığa şu alternatif önerileri sundu:

“AÖA’ya 2011 yılında da öğretmen adayı almanız gerekmektedir. Öğretmen adayı almamaya ısrar etmeniz AÖA’yı gerçekten kapatma kararı aldığınızı doğrulayacaktır.

2011’deki ilkokul ve okulöncesi münhallerini artırmak sizin elinizdedir. Öğretmen terfilerini açmanız ve ek kadroları almanız bu sorunu ortadan çözecektir.

Dört yaş grubunu zorunlu eğitim kapsamına alarak, ada geneline yaymanın zamanı gelmiştir. Dört yaş grubunun ada geneli okullaşma oranı yüzde 49, dört yaş grubunun okula gelme oranı ise yüzde 40’dır. Dört yaş grubunun okullaşmasının tamamlanması ile 100 okul öncesi öğretmeni ve 71 derslik ihtiyacı doğacaktır. Bunu dört yıla bölüp planlayabilmek gerekir.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1025 defa okunmuştur