1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Angolemli Belediye Yasası'na değindi
Angolemli Belediye Yasasına değindi

Angolemli Belediye Yasası'na değindi

Angolemli, Belediyeler Yasası’nın mutlaka ele alınarak gerekli değişikliklerin yapılması gerektiğini de vurguladı.

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Hüseyin Angolemli, yerel yönetimlerle ilgili meclisteki gündem dışı konuşmasında, yaklaşık bir yıl sonra yerel seçimlerin yapılacağına dikkat çekerek, bu sürede alınması gereken bazı önlemler bulunduğunu belirtti.

Köylerin hizmet alabilmek için bağlandığı belediyeler açısından sıkıntılar yaşandığını anlatan Angolemli, bu coğrafi alanların yeniden belirlenmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Angolemli, yerel yönetimlerin Çevre Bakanlığı’yla ilişkilerinin yasal zemine oturtulmasını istedi. Çevre sorunu yaşayan köylerin sıkıntılarını aktarabilmesi ve yaptırımların olabilmesi için bunun gerekliliği üzerinde duran Angolemli, bunun demokrasinin de bir gereği olduğunu dile getirdi.

Angolemli, Belediyeler Yasası’nın mutlaka ele alınarak gerekli değişikliklerin yapılması gerektiğini de vurguladı.

“GÜNEY’E GÜLMEYE YÜZÜMÜZ YOK. BU DA BİR NEVİ TIRAŞLAMADIR”

Halkın geçmişte ödediği aydınlatma ücretini belediyelerin Elektrik Kurumu’na aktarmaması nedeniyle bu ücretin yeniden halktan alınmasını eleştiren Angolemli, “Bu çok ayıp. Güneye gülmeye yüzümüz yok. Bu da bir nevi ‘tıraşlamadır’” şeklinde konuştu.

Kalecik’te santralden kara dumanlar çıkmaya devam ettiğini belirten Angolemli, Ercan Havalimanı’nın özelleştirilmesiyle belediyelerin hizmetlerine karşılık ücret alamayacaklarını da savundu.

ÇAVUŞOĞLU: “BELEDİYELER YASASI TAMAMLANMAK ÜZERE…”

Eleştirileri yanıtlayan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise,  Kalecik Elektrik Santrali’nde incelemeler yaptığını anlattı. Çavuşoğlu, takılan filtrede kullanılan malzemenin değiştirilerek duman çıkarmasının önlenmesi için gerekli girişimlerin başlatıldığını kaydetti.

Çavuşoğlu, belediyelerle ilgili yapılan önerilere katıldığını belirterek, Belediyeler Yasası’nı tamamladıklarını ancak bazı düzenlemelere ihtiyaç olduğunu, bunun da yapılmasının ardından Savcılık görüşü alınması aşamasına gelineceğini kaydetti.

Çavuşoğlu, belediyelerin Ercan Havalimanı’nda hizmetlerinden dolayı paralarını alamama durumu olmadığını; sadece ayakbastı parasını alamayacaklarını ifade etti.

Daha sonra sorulara geçildi ancak ilgili milletvekilleri salonda bulunmadığı için birçoğu ertelendi ve Genel Kurul bugünkü çalışmalarını tamamladı.

Meclis’in bir sonraki birleşim pazartesi günü yapılacak.

(tak)

Bu haber toplam 1173 defa okunmuştur