1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Alevkayası’nda fidan coşkusu
Alevkayası’nda fidan coşkusu

Alevkayası’nda fidan coşkusu

"Hayat yeşili paylaşınca güzel"

A+A-


Kuzey Kıbrıs Turkcell ormanı için Beşparmak Dağları’nın zirvesinde Alevkayası mevkiine 3 bin fidan dikildi. Şölen coşkusundaki fidan dikim etkinliğine Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, Orman Dairesi Müdürü İrfan Tansel Demir, Özel Kalem Müdürü Atınç Keskin, Kuzey Kıbrıs Turkcell Direktörü Günay Çerkez, Genel Müdür Aybars Karaatmaca, yönetim ekibi yanı sıra Kuzey Kıbrıs Turkcell çalışanları ve SOS Çocukköyü’nden izciler ile çocuklar katıldı.

“Hayat Yeşili Paylaşınca Güzel”
Şölen havasında geçen fidan dikiminde havanın da güzel olmasıyla keyifli saatler yaşandı.
Fidan dikimine gelirken çocukların Kuzey Kıbrıs Turkcell için okudukları marşlar da etkinlikte büyük ilgi topladı.
“Hayat Yeşili Paylaşınca Güzel” sloganıyla pankart açılan etkinlikte, çevreyi, yeşili ve doğayı koruma bilinci öne çıkarıldı.

Amcaoğlu: Toplumsal duyarlılık oluştu
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, 1995 yangınında zarara uğrayan ve çok sayıda ağacın yok olduğu bir alanın yeniden yeşillendirilmesinden büyük mutluluk duyduklarını söyledi.
Amcaoğlu şöyle konuştu:
"Kuzey Kıbrıs Turkcell’in organizasyonuyla çıplak kalan bölgelerin yeniden ağaçlandırılması yapılıyor. Öncelikle Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü ve ekibine teşekkür ediyor, kendilerini tebrik ediyorum. Bu ülkeye yapılacak en güzel katkılardan biri ağaç dikmektir, böylesi katkılar yıllar sonra gelecek nesillere bırakılacak en önemli mirastır. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve Orman Dairesi olarak ağaçlandırmaya önem veriyor,  kurum ve kuruluşlara  bu çabalarında destek oluyoruz. Her geçen yıl fidan sayımız artıyor. Toplumsal duyarlılık oluşmuştur. Bugün Turkcell’in de yaptığı örnek davranış bunun bir sonucudur."
Amcaoğlu, çok yakında TC Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile yapılacak protokol ile ağaçlandırma çabalarının artacağını da müjdeleyerek,  "Bizler ve halkımız duyarlılığını sürdürdüğü sürece ormanlarımızı korumaya devam edeceğiz " şeklinde sözlerini tamamladı.

Çerkez: Fidan dikmek kadar korumak da önemli
Kuzey Kıbrıs Turkcell Direktörü Günay Çerkez de Tarım Bakanı'na teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Kuzey Kıbrıs Turkcell'in 2001 yılında kontörlü kartlarını devreye koyduğunda bunu "yeşil kart" diye adlandırdığını anımsattı.
"Her sene abonelerimize sunduğumuz Yeşil Kart kadar fidan dikme sözü vermiştik" diyen Çerkez, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"O sözümüze sadık kalarak her yıl doğanın değişik bölgelerine ağaç dikilmiştir. Bu çabaların geleceğimiz için ne kadar önem arz ettiğini görüyoruz. Fidan dikmek kadar korumak da önemli. Doğanın zenginliğini, güzelliğini gezip görürken dikkatli olmak da önemli. Kuzey Kıbrıs Turkcell yalnız doğa değil sosyal sorumluluk anlamında çevreye katkılar koymaktadır. Her yıl sahilleri programlı bir şekilde temizlemektedir. Diğer sosyal sorumluluk projeleri ve duyarlılıkla da kazandığının bir kısmını yine bu ülkeye bırakmaktadır."

Karaatmaca: Cennetten bir parça
Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca ise kendilerini bu özel günde yalnız bırakmayan Tarım Bakanı ve Orman Dairesi müdürüne teşekkür ederek,  "Kıbrıs’ın sadece bir ada değil cennetten bir parça olduğunun her zaman bilincinde olduk" diye konuştu. Özellikle çevre anlamında Turkcell’in adaya katkılar sağladığını anlatan Karaatmaca, "Ülkemizde 60 binin üzerinde fidanı doğayla buluşturduktan sonra bugün de Beşparmaklar'a 3 bin fidan daha dikiyoruz. Umarız ki bu dağ yolundan her geçtiğimizde fidanlarımızın büyüdüğünü, büyük bir ormana dönüştüğünü de görürüz. Üzücü orman yangının ardından, bu güzel dağların yeniden yeşermesi için çabalarımızı hep birlikte sürdüreceğiz" şeklinde konuştu. (yd)

Bu haber toplam 1319 defa okunmuştur