1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. AKEL, Hristofyas’ın politikası izlensin istiyor
AKEL, Hristofyas’ın politikası izlensin istiyor

AKEL, Hristofyas’ın politikası izlensin istiyor

AKEL, Türk tarafına aldığı yükümlülüklerden kurtulma ve diyaloğu sıfırdan başlatma fırsatı verilmemesini de istedi.

A+A-

 

Fileleftheros’a göre AKEL Anastasiadis hükümetinden, Kıbrıs sorunu inisiyatiflerinde Dimitris Hristofyas’ın izlediği politikada hareket etmesini istedi ve , Kıbrıs Rum tarafının çözüm ilkelerinde ve uzlaşılmış çerçevede ısrar ederek hareket inisiyatiflerini ele alması gerektiği görüşünü belirtti. AKEL, Türk tarafına aldığı yükümlülüklerden kurtulma ve diyaloğu sıfırdan başlatma fırsatı verilmemesini de istedi.

“Yemek iptal edilsin, Downer kovulsun”

Fileleftheros “Yemek İptal Edilsin, Downer Kovulsun” başlıklı haberinde Girne kökenlilerin örgütlü olduğu “Özgür Girne” örgütünün Güney KıbrısBaşkanı Anastasiadis’ten, Aleksander Downer’ı uzaklaştırmasını talep ettiğini bildirdi.
Anastasiadis’ten “Ankara, Londra, Downer tiyatrolarından uzak durmasını ve Downer’ın yetkisi dışında ve kabul edilemez biçimde Kıbrıs Cumhuriyeti’ni aşındırma dişlisine girmemesini” istedi.

Kuzey’deki siyasi durum

Politis “Müzakereci Bilinmiyor... Eroğlu’nun Erken Seçimle İntikamı, Tayyip’ten Telefon” başlıklı haberinde Cumhuriyet Meclisi’nin Perşembe günü erken seçimi (Mayıs 2014 yerine 28 Temmuz 2013) onaylama ihtimali nedeniyle KKTC’nin uzun bir siyasi istikrarsızlığa giriyor göründüğünü yazdı.
Gazete, Küçük hükümetine güvensizlik oyu verilmesiyle; Cumhuriyetçi Türk Partisi’ni (CTP) seçimlerin favorisi haline getirdiği ancak seçimleri kazansa bile bunun, tek başına iktidar olabileceği anlamına gelmediği, kendisine bir hükümet ortağı araması gerekeceği şeklinde bir sahne oluştuğunu savundu.
Aynı zamanda KKTC Cumhurbaşkanlığı’nda, dolayısıyla da Kıbrıs Türk müzakereci konusunda da belirsizlik olduğunu da öne süren gazete şu ifadelere yer verdi:
“Halen UBP başkanlığı konusunda İrsen Küçük ile ve elbette Ankara ile malum çatışması nedeniyle partisinden darbe alan Eroğlu, Kıbrıs sorununda uzlaşması gerekecek bir CTP hükümeti ile birlikte var olması gerekirse daha da sıkıntıya girecek. Söylendiği gibi 2015’teki seçimlerde yeniden aday  olursa bu sıkıntı daha da büyüyecek.”
Gazete BM’nin bir süredir, müzakereci olarak karşısında kim olduğunu bilmediğini, bu durumun erken seçimlerden sonra da devam edecek gibi göründüğünü haberine ekledi.
Fileleftheros KKTC’deki siyasi durumla ilgili haberini “Birinci Tur Küçük’ün Zaferiyle... İşgal Bölgelerinde Erken ‘Seçim’ ve Sahne Yıkılması... Ankara Eroğlu’nu İstemiyor, Perde Gerisinde Talat da Var” başlık ve spotlarıyla aktardı.
Alithia ve Haravgi haberlerini “İşgal Bölgelerinde Erken Seçim” başlığıyla okurlarına aktardı. TAK

Bu haber toplam 1135 defa okunmuştur