Adrenalin yükselten bir takım ve strateji oyunu

Adrenalin yükselten bir takım ve strateji oyunu

Spor olarak da nitelenen 'paintball' (boyatopu), son yıllarda Kuzey Kıbrıs’ta da yaygınlaşmaya başladı.

A+A-

Adrenalin yükselten bir takım ve strateji oyunu: Paintball

·        İçi boya dolu küçük yuvarlak kapsüller fırlatan havalı silahlarla oynanan paintballa Kıbrıs’ta da ilgi artıyor

 

·        Özellikle gençlerin ilgi gösterdiği bir takım oyunu olan paintball, koruyucu özel bir kıyafet ve KKTC’de ateşli silahlar sınıfında sayılan havalı silahlarla oynanıyor

 

Özgül GÜRKUT

Spor olarak da nitelenen “paintball” (boyatopu), son yıllarda Kuzey Kıbrıs’ta da yaygınlaşmaya başladı.

Dünyanın birçok ülkesinde son 20 yıldır yaygın biçimde oynanan ve “oyuncuların rakip takım oyuncularını içi boyayla doldurulmuş küçük jelatin veya plastikten toplardan oluşan mermiler kullanan silahlarla boyamanın amaçlandığı, belli bir parkur içinde oynanan bir takım ve strateji sporu” diye tanımlanan paintbal oyununa ilgi artıyor.

Tüm güvenlik önlemlerine rağmen bazı riskleri de barındıran paintballda 18 yaş sınırı bulunsa da, bazı özel önlemler ve kural değişiklikleriyle daha genç yaştakilere de bu keyfi tadma imkanı yaratan yerler var.

Özel bir kıyafeti ve kırılmaz camlı maskeleri bulunan paintballda gazlı silahlar (marker) kullanılıyor. Gıda boyası içeren küçük kapsüller kullanılan paintball, birçok ülkede turnuvalar düzenlenen bir spor.

Amacın karşı takımdakileri boyayarak oyundan çıkarmak ve bayrağa sahip olmak diye özetlenebilecek oyunda, çeşitli senaryolar uygulanıyor: Karşı takımın bayrağını ele geçirmek, bir rehineyi kurtarmak, birini güvenli şekilde hedefe ulaştırmak, karşı takımın tamamını elemek, tek başına vurulmadan kalan son kişi olmaya çalışmak, bir kaçağı yakalamak, bir tepeyi savunmak, bir köprüyü uçurmak veya ikili timlere ayrılıp diğer timleri elemek gibi bir çok seçenek var.

Oyun akışını kontrol edip kuralların uygulanmasını sağlama görevi hakemlerin...

Paintball mermileri ve tabancalarının bir çok markası ve modeli var. Paintball tabancaları mermisini çok hızlı atar ve çıplak vücuda geldiğinde çok can yakar. Korunmasız oynamanın tehlikeli ve yasak olduğu bu oyundaki mermilerin insan vücudunda bazen ciddi morluklara yol açabildiği biliniyor.

Oyun kurallarına göre, 5 metreden daha yakın mesafeden rakibe ateş etmek tehlikeli ve kurallara aykırı. Bunu yapan oyuncu ceza alıyor ve hakem tarafından tekrar oyuna katılmasına izin verilene kadar ceza bölgesinde kalıyor.

Yakın Doğu İlkokulu 5.sınıf öğrencilerinden bir grup, geçtiğimiz günlerde Hamitköy-Haspolat yolundaki okaliptüs ağaçları arasında bir yıldır faaliyet gösteren “Paint Zone Paintball” tesisinde, paintball oynamanın keyfini yaşadı. Yaşları küçük olan oyuncular için tesis görevlileri sıkı güvenlik önlemleri aldı ve oyun öncesi onları iyice bilgilendirdi.

İŞLETMECİ MEMNUN

Paint Zone Paintball sahibi Tacım Aksu, bir yıldır faaliyet gösteren tesisi ve paintball hakkında ADRES KIBRIS’a bilgi verirken, Kuzey Kıbrıs’ta üçü Lefkoşa’da olmak üzere beş paintball tesisi bulunduğunu, gördükleri ilgiden memnun olduğunu söyledi.

Aksu, paintballun, oynayanların adrenalin salgılamasını sağlayan bir spor olduğunu ifade ederek, kullanılan silahların, Türkiye ve Güney Kıbrıs’ın aksine KKTC’de ateşli silahlar sınıfında sayıldığını ve birçok prosedürü bulunduğunu anlattı.

Tacım Aksu, özellikle gençlerin ilgi gösterdiği oyunu, okaliptüs ağaçlarının bulunduğu, doğal bir ortamda oynamak isteyenleri tesise beklediklerini belirterek, kadınların da paintballa ilgisinin yüksek olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 950 defa okunmuştur