1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 50 YILDAN SONRA ATAMA…
50 YILDAN SONRA ATAMA…

50 YILDAN SONRA ATAMA…

Hristofyas Rum (Güney) Başkanlık seçimlerine az bir zaman kala 50 yıldan bu yana boş olan Rum (Güney) Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı makamına atama yaptı Rum (Güney) Muhalefeti sert tepki gösterdi Stefanu: “Atama Anayasal” Stavrinakis: “Siyasete kar

A+A-

 

 

Rum (Güney) Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, Rum (Güney) Başkanlık seçimlerine günler kala, 1963 yılından bu yana boş olan Rum (Güney) Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı makamına bir atama yaptığı; bu gelişmeye bazı Rum siyasilerin sert tepkiler gösterdiği haber verildi.

“SİYASİ FIRTINA”
Fileleftheros gazetesi “Merkez Bankası’na Atamadan Dolayı Siyasi Fırtına... Spiros Stavrinakis Başkan Yardımcılığı Görevini Üstleniyor” başlıklarıyla ön sayfadan verdiği haberinde, Rum Merkez Bankası üst düzey görevlisi Spiros Stavrinakis’in bugün, “Kıbrıs Türk ayaklanmasından” dolayı 1963’ten bu yana boş olan Başkan Yardımcılığı görevini üstleneceği yönündeki açıklamanın, siyasi tepkiler fırtınasına neden olduğunu yazdı. Stavrinakis’in atamasının bu sabah Rum Başkanlık Sarayı’nda gerçekleştirileceğini kaydeden gazete, atamanın, Rum Başkanlık seçimlerine 15 gün kala gerçekleşmesinin, seçim öncesi sahnede “ateş yaptığını” belirtti ve karşılıklı atışmaların, “siyasi cıvayı” yükselttiğine dikkat çekti.

“İKTİDARINA 13 GÜN KALA…”
Alithia gazetesi “Son Tertip Mi?” başlığıyla manşetten verdiği ve iç sayfalarında ayrıntılı olarak aktardığı haberinde, Hristofyas’ın, iktidarına 13 gün kala, kendi itimadındaki kişilerle, devlet-yönetim biçimi mekanizmasını zapt etme taktiğine devam ettiği yorumunda bulundu. Görevinden ayrılmak üzere olan Başkan tarafından yapılan son atamanın, “Türk ayaklanmasından” bu yana boş kadro olan Rum Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı olduğunu kaydeden gazete, böylece, 50 yılın ardından, Hristofyas’ın, geçen Cuma günü, bu makama, bugün Rum Merkez Bankası üst düzey yetkilisi olan 63 yaşındaki Spiros Stavrinakis’i atamaya karar verdiğini belirtti.
Stavrinakis’i atama kararının gizli tutulduğunu, ancak bunun, Rum (Güney) Başkanlık Sarayı’ndan televizyon kanallarının Cumartesi ana haber bültenlerine sızdığını aktaran gazete, dün atamanın teyit edildiğini ve Stavrinakis’in bugün, resmi olarak Rum Merkez Bankası başkan yardımcısı olarak yeni görevini üstleneceğini yazdı.

MUHALEFETTEN SERT TEPKİLER

Öte yandan gazete, Hristofyas’ın, Stavrinakis’i atama kararının Rum muhalefetinin sert tepkilerine neden olduğunu belirtti.
Habere göre DİSİ Başkanı ve Rum Başkanlık adayı Nikos Anastasiadis, anayasaya aykırı olan herhangi bir uygulamanın iptal edileceğin söyledi. Her ne olursa olsun, meşrutiyet ve anayasal düzenin yeni yönetim tarafından korunacağına dair inancını dile getiren Anastasiadis, 50 yılın ardından, -5 yıl buna ihtiyaç duyulmadan- (Hristofyas’ın) görevinden ayrılmasına 15 gün kala buna ihtiyaç olduğunu hatırlamasını ve her şeyi zapt etmeyi istemesini aklının almadığını da söyledi.
DİKO Basın Sözcüsü Fotis Fotiu, Rum başkanlık seçimlerine 15 gün kala Rum Hükümetinin kışkırtıcı bir harekette bulunduğuna işaret ederek, seçimlere ve hükümetin ayrılmasına az bir zaman kala bu kadar önemli makamlara, bu tür atamaların yapılmasını siyasi açıdan doğru bulmadıklarını belirtti. EDEK Başkanı Yannakis Omiru da anayasanın söz konusu makama Kıbrıslı Türk atanmasını öngördüğü bilindiği halde, 1964’ten beridir neden bu makama atama yapılmadığı sorusunu gündeme getirerek, “neden seçim arifesinde bu atamanın gerçekleştirildiği” sorusunu da sordu.
Çevreciler ise Hristofyas Hükümeti’nin seçimlere 15 gün kala, anayasa göre Kıbrıslı Türk’ün atandığı bir makama, Merkez Bankası’na Başkan Yardımcısı atama kararının kurumlar için büyük bir kışkırtma olduğunu savundu.

STEFANU ATAMANIN ANAYASAL VE YASAL OLDUĞUNU SAVUNDU
Öte yandan Alithia gazetesine göre Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, muhalefetin gösterdiği tepkileri yorumlayarak, Rum Merkez Bankası Başkan Yardımcısı atamasının tamamıyla anayasal ve yasal olduğunu savundu. Stefanu, Başsavcı Yardımcısı ve Sayıştay Yardımcısı’nın öngörüldüğü gibi, Merkez Bankası yardımcısının da Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nda öngörüldüğünü” ifade etti.
“Başkan Yardımcısı İçin Tepkiler Fırtınası” başlıklı Simerini gazetesine göre ise Stavrinakis’in, uzun yıllardır Rum Merkez Bankası’nda çalıştığına ve zengin deneyimlerinin olduğuna işaret eden Stefanu, başkan yardımcısı atamasının, Güney Kıbrıs’ın Euro bölgesine katılması nedeniyle Rum Merkez Bankası’nın artan sorumluluk ve yetkilerinden dolayı gerekli olduğunu söyledi. Stefanu diğer konuların yanı sıra, bankalar sisteminin yeninden düzenlenmesine, bankaların günlük meselelerinin artan hacmine, Haziran ayından itibaren kooperatif sektörü denetiminin Rum Merkez Bankası’na geçek olmasına işaret ederek, bunlara bağlı olarak Rum Merkez Bankası’nın sorumlulukların daha da çok artacağına vurgu yaptı. Gazeteye göre Rum Eski Başsavcı Alekos Markidis ise, konu üzerinde inceleme yapılması gerektiğinden söz etti.

STAVRANAKİS: “YÜZDE YÜZ TEKNOKRATIM”

Öte yandan Alithia gazetesine konuşan Stavrinakis, siyasete karışmadığını belirterek, yüzde 100 teknokrat olduğunu ve atamasının anayasaya aykırı olmadığını, zira olağanüstü hal kanunu temelinde atandığını belirtti. Stavrinakis, bunun, “Başsavcı yardımcısı” gibi başka benzer makamlar için de olduğunu belirtti. Partilerin tepkisine saygı duyduğunu, bunun seçim öncesi döneme verdiğini söyleyen Stavrinakis, teknokrat olarak yeni Rum Hükümetiyle de işbirliği yapacağını ifade etti. Stavrinakis, “Merkez Bankası’nın artan görevlerinden dolayı başkan yardımcısı makamının doldurulmasının çok önceden olması gerekirdi” değerlendirmesinde de bulundu. Öte yandan Haravgi gazetesi haberi “Spiros Stavrinakis Bugünden İtibaren M.B. (Merkez Bankası) Başkan Yardımcısı... Hükümet Sözcüsü, Eleştiri Yapanlara, Hükümetin Anayasa Aykırı Hareketlerde Bulunmadığı Yanıtını Veriyor” başlıklarıyla verirken Politis gazetesi “Dengelerin Başkan Yardımcısı... Başkanlığın Son Atamasından Dolayı İç Cephede Savaş” başlıklarını kullandı. (tak)

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1283 defa okunmuştur