1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 10 YIL GERİYE GİTTİK
10 YIL GERİYE GİTTİK

10 YIL GERİYE GİTTİK

Hastanenin veri tabanı silindi, devlet milyon dolar zarara uğratıldı

A+A-

 

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin veri tabanında yaşanan teknik sorunla ilgili oldukça ciddi iddialar ortaya koyuldu. YENİDÜZEN’e konuşan, ancak ismini gizli tutan bir yetkili hastalarla ilgili bilgileri içeren verilerin silinme sürecini anlattı, olayda kasıt olabileceğini öne sürdü

İşte adım adım yaşanan süreç ve hasta bilgilerinin silinme hikayesi:

2009’daki 1 milyon 350 bin dolar değerindeki ilk projede birçok aksaklık yaşadı.
Proje kapsamında adaya birçok bilgisayar getirildi ve bu bilgisayarların yaklaşık altı ay boyunca antrepolarda bekledi.

Proje ile ilgili firmalar bir türlü ödeme alamaması nedeni ile proje bir türlü tamamlanamadı.
Ahmet Kâşif’in göreve gelmesinin ardından ihale ile ilgili tüm sözleşmeler Kamu Net’e devir edildi.
Projenin yayılması ve sürdürülebilir bir hal alması gerekirken;  proje ile ilgili gerekli ödemelerin yapılmaması nedeni ile hiçbir ilerleme kaydedilemedi.

Kamu Net’in devre dışı kalması ve Sağlık Bakanlığı görevine Ertuğrul Hasipoğlu’nun gelmesi ile ihalenin tamamı fes edildi.  2010 sonunda projenin yüzde % 98’inin tamamlandığı açıklanırken, bir anda ihale fes edildi ve bugün yaşanan sıkıntıların temelini hazırladı.

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu’nun iptal ettiği proje, tekrardan hayata geçirilmek üzere aynı firmaya verildi.  İhale bu kez bir öncesinden çok daha yüksek bir miktara verildi.  Burada devlet ciddi zararlara uğratıldı. Bir anda hastanedeki veri tabanının silindiği açıklandı.

Bireyler dahi bilgisayarlarındaki verileri yedeklerken on yıllık sağlık verilerinin toplandığı bir veri tabanının nasıl yedeklenmez? Ya kabul edilemez bir hata, ya da kasıtlı bir hareket var Kaybolan verilerin tekrar kazanılması neredeyse imkânsız… Aynı şirket tarafından kurulacak olan yeni otomasyon sisteminin tam bir verimlilik sağlamaz.  Bugün tekrardan defter kayıt sistemine geçildi.
Sağlık sistemi yaklaşık on yıl öncesine döndü.

Tanju Konuralp’in haberi bugün YENİDÜZEN’de

Bu haber toplam 1545 defa okunmuştur