1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Yorgancıoğlu: "Süreç halklar adına barış, dostluk ve kardeşlik getirsin"
Yorgancıoğlu: Süreç halklar adına barış, dostluk ve kardeşlik getirsin

Yorgancıoğlu: "Süreç halklar adına barış, dostluk ve kardeşlik getirsin"

Yorgancıoğlu, Diyarbakır’da dün kutlanan Nevroz Bayramı’nda verilen mesajların Türkiye’de yeni bir sürecin göstergesi olduğunu belirtti

A+A-

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Diyarbakır’da dün kutlanan Nevroz Bayramı’nda verilen mesajların Türkiye’de yeni bir sürecin göstergesi olduğunu belirterek atılan bu adımın sonsuza kadar halklara barış, dostluk ve kardeşlik getirmesini diledi.

Yorgancıoğlu’nun açıklamasının tam metni şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti’ne on yıllardır çok büyük zararlar veren, çocuk-büyük, kadın-erkek ya da sivil-asker ayrımı olmaksızın on binlerce can kaybına yol açan kanlı çatışmaların sonlandırılması için yürütülen çalışmaları umut verici, cesaretlendirici ve mutlaka olumlu sonuçlandırılması kaçınılmaz bir süreç olarak değerlendirmekteyiz.
Sürecin bu aşamaya gelmesinde cesur ve kararlı adımlar atan Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, BDP Yetkililerini ve Kürt Halkını, bugüne kadarki duyarlı tutumları nedeni ile kutlarım. Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının esenliği ve güvenliği için sonuca ulaşana kadar aynı istikrarın korunmasının büyük önem taşıdığını özellikle vurgulamak isterim.
Dün kutlanan ve tarafların büyük bir olgunlukla katkı koyarak katılım gösterdikleri Nevruz Bayramı,  istenildiği ve karşılıklı hassasiyetlere saygı temelinde davranıldığı takdirde, iki halkın dayanışma içinde birlikte yaşayabileceklerinin en güzel kanıtı olmuştur. Diyarbakır’daki kutlamalarda okunan mesajda Öcalan’ın silah bırakma çağrısını yapmış olmasının önemi büyüktür. Bunu yaratacağı etki de yürütülen barış çabalarında bir destek unsuru olarak hak ettiği değeri bulmalıdır. Tarafların katkıları ile yaşanan bu olumlu havayı ve süreçte ulaşılan aşamayı gölgelemek ya da engellemek isteyenlerin olacağı muhakkaktır. Fakat her şeye karşın, atılan bunca cesur adımdan sonra, sürecin tüm halkların yararına tamamlanması, yaşanan bunca ölümlerin ve çekilen acıların sonlandırılması için kaçınılmazdır.
Bu nedenle, bugüne kadar süreci cesaretle destekleyip yönetenlerin, provokasyon girişimlerine karşı hazırlıklı olmaları ve bunlar karşısında da aynı cesaret ve kararlılıkla işbirliği yapmaları şarttır. Akan kanın önüne geçmek, can ve mal kayıplarını sona erdirmek için yakalanan bu fırsatı ters yüz etme çabası içinde olacak çevrelere hiçbir biçimde geçit verilmemelidir. Konuya taraf bütün çevreler çok iyi bilmelidir ki, elde edilecek olumlu sonucun etkileri sadece Türkiye Cumhuriyeti ile sınırlı olmayacak ve dünyanın en sorunlu coğrafyasının bütününe yansıyacaktır.
Süreci ilerletmek için cesaret ve kararlılık gösteren bütün tarafları bir kez daha kutlarken, sürecin her iki halk adına sonsuza kadar barış, dostluk ve kardeşlik getirmesini dilerim.

 

Bu haber toplam 1120 defa okunmuştur