YİNE HUKUKSUZLUK

YİNE HUKUKSUZLUK

YENİDÜZEN, Meclis Hukuk Uzmanlarının RAPORUNA ulaştı. "Basından ve kamuoyundan gizli tutulsun" ibaresinin yer alan protokolde, "kamu yararına ters" olduğu vurgusu yapıldı. Türk Telekom ile KKTC Telekomünikasyon Dairesi arasında imzalanan “Deniz alt

A+A-

HÜKÜMET’TEN BİR ‘HUKUKSUZLUK’ DAHA    

“Türk Telekom’la protokol, kamu yararına uygun değil”

 

YENİDÜZEN, Meclis Hukuk Uzmanlarının RAPORUNA ulaştı. "Basından ve kamuoyundan gizli tutulsun" ibaresinin yer alan protokolde, "kamu yararına ters" olduğu vurgusu yapıldı.

Türk Telekom ile KKTC Telekomünikasyon Dairesi arasında imzalanan “Deniz altı kablo sistemleri tesis ve kullanım esasları” protokolünün kamu yararına uygun olmadığı belirtildi.

23 Ekim 2009 tarihinde yapılan protokol hakkında Meclis hukukçularının hazırladıkları raporda, “KKTC’nin haberleşmesini teknolojik olarak geliştirmek adı altında yapılmış olsa da bir devletin, özel bir şirkete, temel hak ve özgürlüklerine ilişkin böylesi bir konuda, hiçbir kıstas koymadan yetki devretmesi anlamına gelen bu protokol kamu yararına uygun değildir” vurgusu yapıldı.

Raporda, “Bu protokol tamamen yabancı bir şirket ile yapılmış ve hiçbir hususu KKTC devleti tarafından denetlenemeyen bu yabancı şirkete gerek kara sularımızda gerekse ülke topraklarımızda önemli hak ve yetkiler verilmiştir” diye vurgulandı.

Protokolün kamuoyundan gizlenmesi için madde konuldu. “Protokol yazılı izin olmadan umuma, basın veya benzer bir yol ile açıklanamaz” diye vurgulandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1573 defa okunmuştur