1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "YENİDÜZEN Örnektir"
YENİDÜZEN Örnektir

"YENİDÜZEN Örnektir"

Devrimci Genel İş – YENİDÜZEN arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı

A+A-

Dev-İş'e bağlı Devrimci Genel İş Sendikası ile YENİDÜZEN gazetesi arasında, 2013-2014 dönemini içeren toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Toplu İş Sözleşmesi'ne, Devrimci Genel İş Başkanı Hasan Felek ile YENİDÜZEN Genel Müdürü Cenk Mutluyakalı imza attı. YENİDÜZEN Yayın Koordinatörü Tayfun Çağra ve Dev-İş Yönetim Kurulu üyeleri Koral Aşam ile Ömer Naşit’in de şahitlik ettiği toplu iş sözleşmesi imza töreninde, YENİDÜZEN çalışanları da hazır bulundu.
Toplu iş sözleşmesinin yenilenmesine yönelik, iki aydır görüşmeler sürüyordu.

Hasan Felek: “Örgütlülük açısından YENİDÜZEN örnektir”


Toplu iş sözleşmesi imza töreni sonrasında konuşan Devrimci Genel İş Sendikası Başkanı Hasan Felek, YENİDÜZEN Gazetesi’nin sendikaları için gurur kaynağı olduğunu belirterek, “YENİDÜZEN, Kıbrıs Türk medyasında sendikacılık geleneğinin öncü ismi olmuştur. Bugün, medya kuruluşları arasında toplu sözleşme imzalan tek işyeri olması bizler açısından gurur verici, Kuzey Kıbrıs içinse, sadece bir kuruluşla sınırlı kalması nedeniyle üzücüdür.”
Toplu iş sözleşmesinin, 2013 yılı itibarı ile çalışan ve kurumun çıkarlarının ele alınması ile yenilendiğini vurgulayan Felek, devletin 100 TL artış yaptığı 2013 yılında, YENİDÜZEN’in maaşlara 190 TL artış yaptığına işaret etti. YENİDÜZEN’de, ülkede bazı çevrelerin iddia ettiği göstermelik sendikacılık söyleminin aksine, çalışanlarla istişare içerisinde bir toplu sözleşmenin hazırlandığını belirten Felek, bu nedenle katkı koyan herkese teşekkür etti.

Mutluyakalı: YENİDÜZEN basın emekçilerine teşekkür ederim

YENİDÜZEN gazetesi Genel Müdürü Cenk Mutluyakalı ise gelir-giderler ve faaliyet raporlarının, sendikaları aracılığıyla çalışanlarla paylaşıldığını belirterek, “YENİDÜZEN’de, karar alma süreçlerine çalışanların aktif katılımı son derece önemlidir. Bu katılım sözde değil özde yaşanmaktadır. Bu imza töreninde özellikle YENİDÜZEN çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum; çünkü, ülkedeki ekonomik koşullar ve sektördeki haksız rekabet ortamı dikkate alınarak, kimi özel ödeneklerin 1 seneliğine dondurulması çalışanlarca kabul edilmiştir, bu karar, YENİDÜZEN ailesinin iş yerine sahip çıktığının göstergesidir. Ön görülen maaş artışına karşın, YENİDÜZEN’deki tüm medya emekçilerinin çok daha fazlasını hak ettikleri de bir gerçektir. Elbette, bütçe disiplininin korunması da önemlidir” dedi.

Cenk Mutluyakalı, Basın İş Yasası’nı en yüksek düzeyde uygulayan neredeyse tek kurum olmalarına rağmen, bu gerçeğin ülkeyi yönetenler ve siyaset yapanlarca bir anlam taşımadığını belirterek, “Ne yazık ki, çalışanların haklarının korunması ve yasaların uygulanması, ülkemizde henüz anlamlı bir kriter değildir. YENİDÜZEN, yasalara uyduğu, örgütlü çalıştığı için genelde cezalandırılan ya da ötekileştirilen bir kurum oluyor. YENİDÜZEN’deki üretimin ve emeğin karşılığını görmezden gelen tüm çevrelere bir kez daha üzüntülerimizi iletmek istiyorum. YENİDÜZEN’e destek olan tüm dostlarımızı da sevgiyle selamlıyorum” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 1415 defa okunmuştur