YAKLAŞIK OLARAK 5’ER LİTRE!

YAKLAŞIK OLARAK 5’ER LİTRE!

Sayın Dürüst dün A-Level sonuçları ile Türkiye’deki üniversitelere başvuru yapacak olan KKTC vatandaşı öğrencilerle ilgili bir açıklama yaptı. Dedi ki Sayın Bakan: “Temmuz sonuna kadar öğrenciler üniversitelere ön kayıt işlemlerini yaptıra

A+A-

Sayın Dürüst dün A-Level sonuçları ile Türkiye’deki üniversitelere başvuru yapacak olan KKTC vatandaşı öğrencilerle ilgili bir açıklama yaptı.

 

Dedi ki Sayın Bakan: “Temmuz sonuna kadar öğrenciler üniversitelere ön kayıt işlemlerini yaptırabilecekler ve ağustos ayı sonunda sonuçları çıkınca da sonuçlara göre kesin kayıtlarını tamamlayabileceklerdir”.

 

Sayın Bakan ayrıca öğrencilerin sonuçları gelmeden kayıt yaptıramayacaklarını iddia edenleri de eleştirdi konuşmasında!

 

Bu konuyu 11 Temmuz günü meclis kürsüsündeki konuşmamda ben dile getirdim ve Türkiye’deki üniversitelerden A-level sonuçları ile öğrenci kabul edecek olan 89 üniversitenin başvuruları temmuz ayı sonuna kadar kabul edeceklerini duyurduklarını belirttim. Ancak öğrencilerimizin A-level sonuçlarının temmuz ayı sonuna kadar çıkmayacağını, sonuçların 20 ağustostan sonra açıklanacağını, bu durumun da öğrencileri kayıt yaptıramayacak bir duruma sokabileceğini söyledim. Ayrıca, Sayın Bakanın, YÖDAK’ın da aynı sorunu dikkate getirmesi ile Bakanlığın YÖK ile yazıştığını ancak bununla ilgili henüz bir yanıt gelmediğini ilave ederek, Sayın Bakandan YÖDAK ile birlikte YÖK’ün ziyaret edilmesinin ve bu sorunun çözülmesinin önemini hatırlatarak kamuoyuna ve ilgili öğrencilere de sürecin nasıl işleyeceğini anlatan bir açıklama yapılmasının önemini vurguladım.

 

Sayın Bakan ise yaptığı açıklamada bu konuşmayı öğrencilerin kayıt yaptıramayacağı iddiası olarak algılamış ya ne diyeyim!

 

Esasında gerek A-level, gerek YGS gerekse diğer sınavlarla üniversiteye gidecek öğrencilerin mesleklere yönlendirilmeleri konusu ile ülkede eğitimde fırsat eşitliği sorunları hakkında eğitim bakanlığının projeler üretmesi ve icraat yapması bekleniyor ama şimdilik bunlarla yetineceğiz herhalde çünkü daha UBP hükümeti işbaşına geleli sadece 2 yıl oldu, önümüzde zaman var nasılsa!

 

Haydi bir fıkra paylaşalım bu vesileyle, zamana dair:

 

“Afrika'da oturan bir Alman'ın yanında çalışan zenci uşak, efendisinden izin istedi :

-Bana izin verecek, karım doğuracak çocuk.

Efendisi izin verdi. Zenci on gün sonra geri geldiği zaman efendisi sordu :

-Karın oğlan mı kız mı doğurdu?

Zenci ağzı kulaklarına vararak güldü ve şu cevabı verdi :

-Bu belli olacak, dokuz ay sonra!...”

 

Biz ne kadar bekleyeceğiz eğitim sisteminde gerçek anlamda icraat görmek için bilemiyorum, en azından arkadaş 9 ay 10 gün bekleyeceğini biliyor ve bize göre şanslı kendisi!

 

İnsan yetiştirme sistemi diye de adlandırılabilecek olan eğitim sistemine UBP hükümeti yeni bir formül bulmuş ve mesleklere hem de tümüne, hatta işyerlerine işadamları da dahil olmak üzere hazır insan getirtiyor ve sorunu kökünden çözüyor, daha ne şikayet ediyoruz ki!

 

Bugünkü yazıyı fıkrada isimleri geçenlerin hoşgörüsüne sığınarak gelin bir fıkra ile bitirelim…

 

 
“Lefkoşa’da, adamın biri işine giderken birden anormal bir trafiğin içine düşer ancak trafik bir santim bile kıpırdamamaktadır. Bir süre sonra arabasının yan camına birisinin
tıkladığını görür ve camını açar:
-“Ne var, ne olmuş acaba?” diye sorar.

Adam cevap verir:
-“Teroristler UBP Bakanlar Kurulundaki Bakanları yakaladılar....Eğer 300 milyon TL
verilmezse üzerlerine benzin döküp yakacaklarmış!”

Arabadaki adam şaşkın şaşkın bakınca cama tıklayan adam devam eder:
-“Yaa ,işte onun için herkesten biraz yardım topluyoruz.”

Arabadaki adam sorar:

-“İnsanlar ne kadar veriyor ortalama olarak?”

Camdaki adam cevap verir:
-“Valla, yaklaşık olarak 5'er litre...!!!”


Bu haber toplam 1231 defa okunmuştur