1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Uyarı dönemi sona eriyor, sıra cezalarda
Uyarı dönemi sona eriyor, sıra cezalarda

Uyarı dönemi sona eriyor, sıra cezalarda

TKÖD, bebeklerin bebek koltuklarına oturtulup bağlanmaları ve arka koltukta emniyet kemeri takma zorunluluğuyla ilgili uyarı ve ceza yazmama süresinin 18 Mart’ta sona ereceğini hatırlattı.

A+A-

Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD), bebeklerin bebek koltuklarına oturtulup bağlanmaları ve arka koltukta emniyet kemeri takma zorunluluğuyla ilgili uyarı ve ceza yazmama süresinin 18 Mart’ta sona ereceğini hatırlattı.
TKÖD Başkanı Mehmet Avcı yaptığı yazılı açıklamada,  18 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren Emniyet Kemeri Yasası’nın kamuoyunun bilgilendirilmesi ve hazırlanması amacıyla 6 ay sonra 18 Aralık’ta yürürlüğe girdiğini, buna ilave olarak da Polis Genel Müdürlüğü’nün 3 ay süreyle ceza yazmama ve uyarılarda bulunma kararı aldığını hatırlatarak, uyarı süresinin 18 Mart’ta sona ereceğini belirti.

Yasanın, kazalarda araçlardaki bebekleri, arka koltukta oturanları ve otobüslerde önü boş koltuklarda oturanları korumayı hedeflediğini vurgulayan Avcı, savrulmadan dolayı meydana gelen ölümlerin ancak emniyet kemeri ve bebek koltuğuna bağlı olmakla önlenebileceğini kaydetti.
Avcı, “İnsan hayatı ön planda tutulması esas olması unutulmadan sürücülerin cezadan da mağdur olmamaları için bebeklerini bebek koltuklarına bağlamaları, arka koltuktaki yolculara da emniyet kemerlerini taktırmaları gerekmektedir.Otobüslerde de önü boş olan koltuklarda  emniyet kemeri olması ve yolcuların takması da yasa gereği olmak yanında hayat kurtarıcıdır” dedi. (TAK)

Bu haber toplam 1586 defa okunmuştur
Etiketler :