Unutmayacağız...

Unutmayacağız...

Bir değerimizi kaybettik... KKTC’yi belki de bugüne kadar yurt dışında bayrağımız ile beraber gerçek anlamda dünya devleri arasına sokmayı hatta en yükseğe yerleştirmeyi başaran tek kişiyi, Zeka Özteknik’i elim bir motor kazası sonucunda kaybe

A+A-

Bir değerimizi kaybettik... KKTC’yi belki de bugüne kadar yurt dışında bayrağımız ile beraber gerçek anlamda dünya devleri arasına sokmayı hatta en yükseğe yerleştirmeyi başaran tek kişiyi, Zeka Özteknik’i elim bir motor kazası sonucunda kaybettik.

Şüphesiz ki KKTC tarihinin hatta belki de çok daha öncesinin, resmi anlamda en başarılı sporcusuydu. KKTC bayrağına 2008 Dünya Easykart Şampiyonluğu’nu kazandıran kişiydi Zeka Özteknik.

Sözümüz olsun, ben ve benim gibiler bu işlerle uğraştıkça, nefesimiz yettikçe, Zeka Özteknik ismini yaşatacağız ve Zeka gibi başarılı sporcular yetiştirmek için de ne gerekirse yapacağız.

 

  

 

 

Subaru R4 pahalı değil...

 

Subaru’nun STI projesinin başmühendisi Makoto Shimanura, Japonya rallisi başlamadan hemen önce düzenlediği bir toplantıda projenin başarısını kanıtladığını ortaya çıkarmak için Subaru Impreza STI R4’nün resmi sunumunu yaptı. Shimanura, “başarı, R4 Super 2000 ile daha yakın ama pahalı değil” dedi ve ekledi: “Ağırlık, süspansiyon tasarımı ve soğutma performansı ile bunu yapabilirsiniz. R4 ile 50 kilogram daha hafif ve kilometre başına 1 saniye daha hızlı Super 2000 yapmayı başardık.”

Shimanura’nın verdiği bilgilere göre aracın arka şasisi standart bir diğerine göre 10 kat daha sert ama beş kilo daha hafif. Japon mühendis, Toshi Arai ve Fumio Nutahara’nın Yokohama sponsorluğunda yarıştığı araçta daha fazla iyileştirmeler yapıldığını sözlerine ekledi.

 


Gronholm’den Finlandiya dersleri

 

Neste Oil Finlandiya Rallisi’ni 7 kez kazanan ünlü rallici Marcus Gronholm, önümüzdeki hafta sonu Jyvaskyla’da yapılacak olan rallide başarının anahtarının “cesaret” olduğunu düşünüyor. 43 yaşındaki rallici, Ford ve Peugeot ile yarıştığı ve “efsane” olduğu 1000 Göller Rallisi’ne ilk kez 1989 yılında katıldı. Gronholm, uzun yıllar kopilotluğunu yapan Timo Rautiainen ile birlikte bu rallide 11 kez

start aldı.

Finlandiya’nın, birçok yönden diğer rallilere göre daha az karmaşık olduğunu  savunan Gronholm, etapların yüzeylerinde daha az taş veya oluk bulunduğunu,  bunun da diğer sürücüleri yakalamak için fırsat yarattığını savunuyor. Genellikle pürüzsüz olan yüzeyler doğru ritimleri yakalamaları konusunda sürücülere fayda sağlarken, aynı zamanda virajlı ve düşük tempolu teknik bölümleri de bulunuyor.

Gronholm, “Finlandiya Rallisi’nde mücadele için cesaret, aynı zamanda çok zeki olmak da gerekir” dedi ve ekledi; “Etapların hızlı olduğunu bilmek de gerekir. Rallide seri virajlar ve ünlü zıplamalar da var. Yol notları mükemmel olmak zorunda! Bu yüzden, düzlüklerde veya kör bir tepe üstünden havalandıktan sonra arabayı yola yeniden yerleştirmek için en ideal bilgileri size söyleyecek olan kopilota maksimum güven ve inancınızın olması da gerekiyor.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 664 defa okunmuştur