1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. UBP'ye 'destek' öfkesi
UBPye destek öfkesi

UBP'ye 'destek' öfkesi

Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ve Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamalar sonrası UBP’ ye ateş püskürdü.

A+A-

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı hayvan üreticileri için 2013 yılı ilk yarısı, küçükbaş hayvan üreticileri için destek miktarları açıkladı, üreticiler tepki gösterdi.

“Sandıkta ödeteceğiz”
 

Tanju KONURALP

UBP Hükümeti’nin önceki gün resmi olarak hükümetten düşmesi, ülke gündeminin tepesine oturdu. Yaklaşan 28 Temmuz erken seçim tarihi ile birlikte tüm kozlarını ortaya koyan UBP, son hamle olarak hayvan üreticileri ve çiftiler için adım attığını ileri sürdü.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamalarda hayvan üreticileri için 2013 yılı ilk yarısı, küçükbaş hayvan üreticileri için destek miktarları açıklanırken; çiftçiler adına ise Bakanlar Kurulu’nun kuraklık bölge ve tazminatları bilgisine yer verildi. YENİDÜZEN açıklamalar ile ilgili Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ve Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı ile görüştü. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklama ile ilgili değerlendirme yapan birlik başkanları, UBP’ ye ateş püskürdü.

Alican Kabakçı: “Yanlışların bedelini 28 Temmuz’da ödeteceğiz”
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın kuraklık ödemeleri yönünde yaptığı açıklamayı değerlendiren Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı, önemli açıklamalarda bulundu. 2013 Tarım Sigortası Fonu Bütçesi’nin Meclis’ten geçmediğini ifade eden Kabakçı, Meclis’ten geçmemiş bir bütçenin nasıl ödeme yapacağı sorusunu yöneltti.

Kabakçı, ikinci bir yanlış olarak ise 2012 Aralık ayında yapılan Çiftçi Beyanları’nın bu gün, halen işlenip köylerde askıya alınmadığını açıkladı. Bu iki sürecin yaşanmaması ile birlikte bakanlığın nasıl kuraklık tazminatlarını ödeyeceği açıklamasında bulunduğuna anlam veremediğini belirten Kabakçı, en iyi ihtimalle dahi bu bedellerin Eylül – Ekim gibi ödenebileceğini ve düşmüş olan UBP hükümetinin doğru olmayan açıklamalarda bulunduğunu dile getirdi. Açıklanan rakamlara da bir göndermede bulunan Kabakçı, 2008 yılı rakamlarına bakıldığı zaman, % 80-100 arası kuraklık tazminatlarının 42 TL olduğunu; 2013’te ise bu rakamın 45 TL olarak verildiğinin altını çizdi. Bu geçen süre zarfında mazot, gübre, tarla icarı gibi konularda % 100 artışın yaşandığını belirten Kabakçı, 2008 yılında dönüm başı maliyetin 85 TL olduğunu ve bu gün bu rakamın 150-160 TL’ye çıktığını ifade etti. Mevcut kıstaslar ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın belirlediği 45 TL’lik rakamın komik bir rakam olduğunu vurgulayan Kabakçı, “2008’de fazla ödeme yapıldı da, hükümet bunu bu gün geriye çekiyor” şeklinde yorumda bulundu.

Bir diğer konu olarak Kabakçı, ülkede Fiğ, Tiritikale gibi bitkilerin fiyatlarının halen belirlenmediğini vurgularken; kuraklık ilan edilmesinin de mantık dışı olduğunu açıkladı. Giderayak yapılan bu açıklamanın düşen hükümetin çırpınışı olduğuna işaret eden Kabakçı, yıllardır yapılan yanlışların bedelinin 28 Temmuz günü sandıkta ödetileceğinin bilgisini verdi.

Mustafa Naimoğulları: “3,5 yıllık zulmü unutmadık!”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın küçükbaş hayvan üreticilerine, 2013’ün ilk yarısı için destek ödemesi yapacağı açıklamasının ardından, Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamanın zaten rutin bir uygulama olduğunu dile getiren Naimoğulları, üç buçuk yıl boyunca hükümetten gördükleri zulmü unutmadıklarını ve ödenip ödenmeyeceği belli bile olmayan bir destek sözü ile de bu zulmün unutulmayacağını vurguladı. Hükümetin ülkedeki hayvancının sonunu getirdiğini ve bu yanlış icraatlar sebebi ile defalarca eylemler gerçekleştiklerini belirten Naimoğulları, bu gün tüm bu eylemlerin arkasında olduklarını vurguladı. Hükümetin açıkladığı desteği vermesi veya vermemesi halinde, seçimlerde destek vermeyeceklerini açıkça belirten Naimoğulları, “Biz üç buçuk yıl içerisinde ne çektiğimizi biliyoruz. Bunu bir buçuk ayda hiç kimse değiştiremez. Bahsi geçen miktarların ödeneceğine de inancım yok. Karar çoktan verildi.” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 1528 defa okunmuştur