Tutan mı var?

Tutan mı var?

Hafta sonu Türkiye’de yaşanan şike konusundaki tutuklamalar gündeme bomba gibi düştü. Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından eş zamanlı olarak yapılan operasyonlarda aralarında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da yer aldığı 50&#

A+A-

 

 

Hafta sonu Türkiye’de yaşanan şike konusundaki tutuklamalar gündeme bomba gibi düştü.

Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından eş zamanlı olarak yapılan operasyonlarda aralarında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da yer aldığı 50’ye yakın kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yanlış anlaşılmasın bu yazı ile amacım Fenerbahçeli dostlarımı üzmek değil.

Ancak her ne kadar da suçu kanıtlanana kadar herkes suçsuzdur diyorsak da…

Olaylar ile ilgili güçlü deliller olduğundan bahsediliyor.

Zaten başka türlü olsa kulüp başkanları, asbaşkanlar, teknik direktör ve futbolcular tutuklanabilir miydi? Medyada yer alan haberlere göre Fenerbahçe ile ilgili olarak iki karşılaşma mercek altına alınmış.

Birisi Eskişehirspor’a teşvik primi verildiği iddia edilen Eskişehirspor – Trabzonspor karşılaşması, bir diğeri ise Sivas spor kalecisinin şike yaptığı iddia edilen Sivasspor-Fenerbahçe karşılaşması.

Söz konusu karşılaşmaların birinde Trabzonspor berabere kalarak sıralamada Fenerbahçe’nin gerisine düşmüş.

Diğerinde ise Fenerbahçe kazanarak ligi averaj ile Trabzonspor’un önünde şampiyon tamamlamış. Tutuklananların TC Resmi Gazetesi’nde yayınlanan 6222 Sayılı “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un 11’inci maddesi kapsamında yargılanabileceğinden bahsediliyor.

Peki neymiş söz konusu kanunun 11’inci maddesi?

“Belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişi, 5 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Kendisine menfaat temin edilen kişi de bu suçtan dolayı müşterek fail olarak cezalandırılır. Kazanç veya sair menfaat temini hususunda anlaşmaya varılmış olması halinde dahi, suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur.”

Fenerbahçe yöneticilerinin gözaltına alınmalarına sebep olan söz konusu Eskişehirspor-Trabzonspor ve Sivasspor-Fenerbahçe karşılaşmalarının sonunda bu karşılaşmalarda teşvik primi veya şike var mıydı? diye sorsalar, eminim çoğumuz hayır derdik.

 

Atıp tutmak kolay

Ülkemizde ise uygulamalar farklı.

Ne acıdır ki bir final karşılaşmasında verdiği 5-6 abuk sabuk karar ile bir takımı ısrar ile mağlup ettirmeye çalışan, olayların çıkmasına davetiye çıkaran hakem ödüllendiriliyor.

Çetinkaya ile Lefke arasında oynanan Federasyon Kupası final karşılaşmasında orta hakem Gökhan Koşer karşılaşmayı katlederken, Futbol Federasyonu’nun maç ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmasını gündeme getirmemesi düşündürücüdür.

Elit onca hakem varken, Gökhan Koşer’in böylesi zorlu bir final maçına kimin isteği ile verildiği, cevaplanması gereken sorulardan sadece biridir.

Ancak görünen o ki! Alelacele topladıkları disiplin kurulu ile Lefke’ye emsali bulunmayan cezalar vermeyi marifet sayanların adalet terazileri tek taraflı işliyor.

Bu nedenle bariz hakem hatalarının yaşandığı karşılaşma ile ilgili “Organize işler” veya “Şike” olup olmadığı hep soru işareti olarak kalacak.

Gazetelere bakıyorum, Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu Türkiye’de yaşanan şike soruşturma süreci ile ilgili olarak, “Bu konuda yapılacak yasaya destek veririz ve uygularız” demiş. Atıp tutmak kolay tabii.  Tutan mı var?

Önce bir tek karşılaşma ile ilgili soruşturma açsanız da şaibeyi ortadan kaldırsanız olmaz mı?

 

(SÜRECEK)

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 705 defa okunmuştur