1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SORULAR ÇILDIRTTI!
Türkiye ve Şike

Türkiye ve Şike

Yaklaşık 2 haftadır Türkiye’de gündem ŞİKE... Kamuoyu bu şike konusunda kararını vermiş gibi... Hukuk sürecinde de tutuklananlar belli ki “sağlam” delillerin elde edilmesi sonucunda gerçekleştirilmiş.. Hukuk süreci başlamış durumda, a

A+A-

 

 

 

Yaklaşık 2 haftadır Türkiye’de gündem ŞİKE...

Kamuoyu bu şike konusunda kararını vermiş gibi... Hukuk sürecinde de tutuklananlar belli ki “sağlam” delillerin elde edilmesi sonucunda gerçekleştirilmiş..

Hukuk süreci başlamış durumda, ama nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın “Türk Futbolu” bu realiteden kendini kurtaramayacak.

Ayni süreci yaşayan İtalya geçmişte bu işi birkaç haftada çözmüş, gereken cezaları vermiş ve futbolunda temiz bir sayfa açmıştı.

ŞİKE’ye karışan büyüklerin ipini çekmiş, kümeye düşecek olan düşürülmüş, eksi puanla lige başlayacak olan ise zamanında ama cezasını almış şekilde lige başlamıştı.

Türkiye bunu başarabilecek mi? Sanmıyorum.

Türkiye’de herşey hala daha çok konuşulur ama adım atılmaz.

Siyasette de böyledir. Bir konu “Türkiyenin Sorunu” olmuşsa bilin ki o sorun çözülmeyecek bir girdaba girer, ve debelenir durur.

Örnek mi istiyorsunuz! Kürt sorunu, Kıbrıs sorunu... Daha sayayım mı? Demokrasi sorunu v.s.

Peki futbolda ŞİKE sorunu n’olacak?

Futbolla ilgi olan kurumlar, gerek Türkiye’de, gerekse uluslarası camiadaTürkiye Futbol Federasyonuna “adım atın” arkanızda olacağız demişler, ama henüz adım atılmamış!

Atılmayacak da! Sorun ertelenecek gibi gözüküyor. Nereye kadar? Gittiği yere yada uçurumun kenarına kadar. Osmanlı’dan kalan “uçurum politikası”nın mirası bu olsa gerek.

“Fenerbahçe Cumhuriyeti”nin Başkanı Aziz Yıldırım “korkarım hesabı bana ödetecekler” demiş. Korkusunda haksız da sayılmaz hani.

“Bizans”ın ele başı O gibi duruyor. “Cumhuriyet”in vatandaşlarından olan Muhittin dostum bana kızmasın ama faturanın büyüğünü Başkanın bizatihi kendisinin ödemesi de muhtemel.

Metris’de bulunduğu “Malta” bölümündeki tüm koğuşlara dev ekran televizyon ve buzdolabı aldırmış, Başkan... Kendisi koğuşta şimdilik yalnız kalıyor. Sadece orada “hapishane kurallarını” da çiğnediğinden televizyon ve buzdolapları toplanıp daha sonra “kurallar”a uyulunca geri verilmiş!

Geçen hafta yazmıştım. Bu adamların hapishane anılarını okumak istiyorum diye... Nihayet yazılmaya başlanmış hikayeleri. Ajansspora düşen bu “anıları” sizlerle paylaşıyorum.

        

Tutuklanan futbolcu ve yöneticiler Metris Cezaevi’nde ilk haftalarına girerken, cezaevi yaşantısına ilişkin bilgiler de sızmaya başladı. Gelen bilgilere A-17 koğuşunda bir arada kalan tutuklular arasında iş bölümü yapıldı. Bu iş bölümüne göre Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz “koğuş sorumlusu” oldu.
Koğuşun idaresinden ve cezaevi yönetimiyle ilişkilerinden sorumlu olan Odyakmaz bulunduğu koğuşun idarecisi konumunda. Kaleci Korcan ise cezaevi jargonunda “getir-götür işlerini yapan kişi” olarak bilinen “meydancı” olarak görevlendirildi. Ümit Karan ise “çaycı” olarak görevlendirildi. Bülent Uygun ise koğuşta kalan tutukluların kantinden yapacakları alışverişler için kullandıkları fişlerin sorumlusu oldu
.”

 

Not:ÇARŞI'yı şikeye KARŞI duruşundan ve aldıkları Türkiye Kupasını geri iade eden Beşiktaş yönetimini de bu davranışından dolayı tebrik ediyorum...

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 741 defa okunmuştur