1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. TL'nin faiz politikası sonrası Euro'ya geçişi işaret etti
TL'nin faiz politikası sonrası Euro'ya geçişi işaret etti

TL'nin faiz politikası sonrası Euro'ya geçişi işaret etti

Kıbrıs Türk Ticaret Odası eski başkanlarından, Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa milletvekili Fikri Toros, Türkiye Cumhuriyeti Merkezi Bankası'nın faiz indirimi kararı sonrasında yeniden Euro'yu işaret etti. 

A+A-

Kıbrıs Türk Ticaret Odası eski başkanlarından, Cumhuriyetçi Türk Partisi Lefkoşa milletvekili Fikri Toros, Türkiye Cumhuriyeti Merkezi Bankası'nın faiz indirimi kararı sonrasında yeniden Euro'yu işaret etti. 

Toros, "TL’nin faiz politikası ve artan enflasyon karşısında alım gücünün korunması, öngörülebilirlik ve istikrar adına, Euro endeksli muhasebe, gelir ve mali varlık yapılarına dönüşümün daha fazla geç kalmadan rasyonelce tartışılması ve yürürlüğe girmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatırım" dedi.

Fikri Toros şu paylaşımı yaptı:

Herhangi bir para politikası aracı olmayan, mali disiplin imkanından yoksun ve değeri sürekli olarak dalgalanan bir para birimine bağlı bir konumda olduğumuz müddetçe, halkımızın layık olduğu refahın ve sürdürülebilir makro ekonomik hedeflere ulaşmak için şart olan öngörülebilirlik ve istikrarın oluşamayacağı ortadadır. 
Gelinen noktada hiç kimse bunu inkar edemez! 

Dar ve sabit gelirli emekçi, esnaf ve işletmelerle birlikte bir bütün olarak aşırı enflasyon karşısında yaşam kalitelerinden sürekli olarak ödün vermektedirler. Herhangi bir vizyon, bilgi ve beceriye sahip olmayan hükümet ise, Türk Lirası kullandığımız için ne kadar şanslı olduğumuzu söyleyerek bunu bir hamasi milliyetçilik malzemesi yaparak halkı yanıltmayı tercih etmekte ve esas sorunu sadece daha kronik bir hale getirmektedir!

TL’nin faiz politikası ve artan enflasyon karşısında alım gücünün korunması, öngörülebilirlik ve istikrar adına, Euro endeksli muhasebe, gelir ve mali varlık yapılarına dönüşümün daha fazla geç kalmadan rasyonelce tartışılması ve yürürlüğe girmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatırım. 

Euro’ya geçiş hedefi doğrultusunda, Euro endeksli muhasebe, gelirler ve mali varlık yapılarına dönüşümün kalıcı bir siyasi irade olarak saptanması, kamu maliyesindeki dengesizliklerin ve ilgili yapısal sorunların düzelmesi açısından da etkili bir motivasyon oluşturacaktır. 

Mevcut siyasi ortamda sorunları çözmeye yönelik gerekli olan irade olmasa da, en azından Euro‘ya geçişin ön koşullarından bir başkası olan ‘kamu açığı ve kamu borcuna ilişkin Maastricht Kriterleri’nin tutturulması’ hedefi son derece yararlı olacaktır. Çünkü halkın alım gücünün korunması, esnaf ve işletmelerin finansal sağlığı ve kamu maliyesinin mali disiplini, her koşulda bir gerekliliktir!

Bu haber toplam 1981 defa okunmuştur