TEKNECİK TEKLEDİ, GÜNEY ELEKTRİK TEKLİFİMİZİ TARTIŞIYOR

TEKNECİK TEKLEDİ, GÜNEY 'ELEKTRİK TEKLİFİMİZİ' TARTIŞIYOR

Özel bir firmanın ihaleyle yaptığı trafo montaj çalışmaları sırasında kablolarda meydana gelen arıza nedeniyle Kıbrıs’ın kuzeyinde bir süre elektrik kesintisi oldu. Teknecik Elektrik Santrali’ndeki 6 dizel jeneratörü devre dışı kaldı. Bu sür

A+A-

TEKNECİK TEKLEDİ, GÜNEY ‘ELEKTRİK TEKLİFİMİZİ’ TARTIŞIYOR

Özel bir firmanın ihaleyle yaptığı trafo montaj çalışmaları sırasında kablolarda meydana gelen arıza nedeniyle Kıbrıs’ın kuzeyinde bir süre elektrik kesintisi oldu.

Teknecik Elektrik Santrali’ndeki 6 dizel jeneratörü devre dışı kaldı.

Bu sürede ülkeye dönüşümlü elektrik verilirken, santrallerde herhangi bir sorun olmaması nedeniyle kısa sürede devreye alındıkları bildirildi.

Öte yandan, Rum Hükümeti Türk tarafının elektrik konusundaki yardım teklifini tartışıyor.

Önceki gün Rum Milli Muhafız Ordusu’nun Deniz Üssü’nün yakınlarında bulunan Vasiliko elektrik santralinin büyük hasar görmesi ve santralin kullanılamaz hale gelmesi Rum tarafında elektrik ihtiyacının nasıl karşılanacağı sorununu ortaya çıkardı.

Politis gazetesi “Kıbrıslı Türkler 150 Megavat’a Kadar Enerji Teklif Ediyorlar...” Kıbrıslı Türklerin, Rum Elektrik Dairesi şebekesine 150 megavata kadar enerji sağlayabilecekleri yönünde açıklamalarda bulunduğunu yazdı, böyle bir şeyin gerçekleşmesi halinde problemin çözümü yönünde önemli bir adım atılmış olacağını kaydetti.

Gazete, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun Rum Elektrik Dairesi yetkilileriyle  temas yaptığı yönündeki Kıbrıs Türk basını kaynaklı haberlerin Rum Elektrik Dairesi tarafından teyit edilmediğini yazdı. Haberde, Rum Ticaret Bakanı Andonis Pashalidis’in, konuyla ilgili temasların Rum Ticaret ve Sanayi Odası (KEVE) tarafından yürütüleceği yönünde açıklamalarda bulunduğu kaydedildi.

Gazete, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu ile yapılan herhangi bir anlaşmaya sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” doğrudan müdahalede bulunduğu şeklinde görülmemesi için bu gibi durumlarda ortaya çıkan siyasi tedirginlikleri aşacak formüller aranacağını ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1531 defa okunmuştur