TAM MESAİ 4 SAAT

TAM MESAİ 4 SAAT

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikincisi için bir araya geldi. İki liderin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim' in gözetiminde, O’nun ara bölge

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, yoğunlaştırılmış müzakerelerin ikincisi için bir araya geldi.

İki liderin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim' in gözetiminde, O’nun ara bölgedeki ikametgahında yer aldı. Tam gün sürmesi planlanan görüşme yaklaşık 4 saat sürdü, yoğunlaştırılmış müzakerelerin ilkinde olduğu gibi, “Yönetim ve Güç Paylaşımı Başlığı” altındaki konular ele alındı.

BUTTENHEIM: SIZINTILAR YARARSIZ

Yaklaşık 4 saat süren görüşme sonrasında BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim basına kısa bir açıklama yaptı.

Liderlerin “Yönetim ve Güç Paylaşımı” başlığı altındaki ana konuları ele aldığını kaydeden Buttenheim, bir sonraki görüşmenin salı günü yapılacağını anımsattı.

Buttenheim, Salı günkü görüşmeye BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in de katılacağını belirtti.

Bugünkü görüşmede gizliliğin müzakere sürecindeki önemini vurguladığını dile getiren Buttenheim, son günlerde bazı sızıntılar yaşandığını ifade etti ve bunun hiçbir yararı olmadığını söyledi.

Buttenheim, müzakerelerle ilgili sızıntıların sürecin ruhuna aykırı ve yanlış olduğunu vurguladı.

 

EROĞLU: GİZLİLİK HATIRLATILDI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Yönetim ve Güç Paylaşımı”nı görüşmeye devam ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile görüşmeden dönüşte yaptığı açıklamada, “Yönetim ve Güç Paylaşımı” başlığının yoğunlaştırılmış müzakerelerin ilk 4 toplantısında değerlendirileceğini belirtti.

Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın bugünkü görüşmede, liderlerin Cenevre’deki görüşmede gizlilik sözü verdiğini anımsattığını da bildirdi.

Bugünkü görüşmenin kısalığının nedeninin sorulması üzerine Eroğlu, her iki tarafın da onayıyla bugünkü görüşmeye son verdiklerini söyledi.

Eroğlu, “Taraflar pozisyonlarını ortaya koymaya devam ediyor. Her pozisyondan sonra tarafların bir değerlendirme ihtiyacı var. Bu bakımdan her iki tarafın mutabakatıyla bugünkü görüşmeyi belirlenen saatte kestik” dedi

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1071 defa okunmuştur