1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Tabipler Birliği'nden Dikmen halkına destek
Tabipler Birliğinden Dikmen halkına destek

Tabipler Birliği'nden Dikmen halkına destek

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Dikmen bölgesinde yaşayan vatandaşların baz istasyonunun bölge dışına taşınması isteğini haklı bulduğunu açıkladı.

A+A-

Tabipler Birliği Başkanı Dr. Özdemir Berova ile Çevre Sorumlusu Dr. Nurçin Arıkbuka imzasıyla yapılan açıklamada, “Yurt dışından birçok bilim adamıyla yaptığımız istişareler sonucu mesafesi ne olursa olsun bölge halkı tarafından istenmeyen baz istasyonlarının o bölge halkına saygı duyularak bölge dışına taşınması gerektiği vurgulanmıştır” denildi.

Açıklamada, baz istasyonlarının yaydığı sinyallerin, Uluslararası Kanser Araştırma Kurumu (IARC) tarafından 2012’de olası kanser yaparlar (Grup 2B) grubuna katıldığı ifade edilirken; kalp pili, vücuda yerleştirilebilir özellikteki defibrilatörler ve bazı işitme aygıtları başta olmak üzere birçok tıbbi aletle etkileşme olasılığı olduğunun belirtildiği kaydedildi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin, ülkedeki iki GSM operatörüne 20 Aralık 2012 tarihinde bir yazı göndererek, baz istasyonlarının sayıları, özellikleri, hangi kriterlere göre yerleşimlerine karar verildiğine ilişkin sorular sorduğu ifade edilen açıklamada, ancak bugüne dek iki GSM operatöründen de yanıt gelmediği bildirildi.

Tabipler Birliği, halkı bilinçlendirmeye ve verecekleri her türlü mücadeleye destek olacağını da belirterek ilgili bakanlıkları bu konuda ivedilikle göreve çağırdı.(tak)

Bu haber toplam 1843 defa okunmuştur