1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Spor Şurası mı, Şov mu?"
Spor Şurası mı, Şov mu?

"Spor Şurası mı, Şov mu?"

Okullar Spor Kulüplerine Sporcu yetiştiren birer alt yapı kurumu olması gerekirken kendi bakanlığı tarafında bile yok sayılmışlardır.

A+A-

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, bugün başlayan “Spor Şurası” ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamanın tam metni şöyle:


" Şura demek: Bir alanla ilgili oluşturulan danışma kurulu demektir. Göstermelik ve dostlar alışverişte görsün diye UBP Hükümeti Spor Şurası toplamıştır. Bir ülkede şura yapılacaksa öncelikle temsiliyet açısından şuranın tüm ilgili kesimleri kapsaması gerekmektedir. Bu gün başlayan spor şurasını düzeyenler şurada bilimsel olmayan sonuçlar çıkarmak, yüz binlerce liralık masraflar yaparak şov yapmak niyetinde midir ki böyle bir gaile taşımadan spor şurasını toplamışlardır?
      KTOEÖS üyesi yaklaşık 182 beden eğitimi öğretmeni mevcuttur. Her alanda ülke sporunun omurgası olan bu öğretmenlerimiz yok sayılmışlardır. Doktoralı, masterli, teknik direktör ve bunun gibi sporun her alanında teorik ve pratik bilgiye sahip sendikalı üyelerimiz yok sayılmışlardır. En kötüsü Eğitim, Kültür ve Spor Bakanlığının “Okul Sporları Biriminin” dahi bu şuraya davet edilmemiş olmasıdır. Okullar Spor Kulüplerine Sporcu yetiştiren birer alt yapı kurumu olması gerekirken kendi bakanlığı tarafında bile yok sayılmışlardır.
       Devlet Piyangosu gelirlerini dahi Spor Kulüplerine Basın önünde babasının parasını verircesine şov yaparak dağıtan anlayış okul sporları için tek kuruş harcamamaktadır. Kulüplere bir yılda 2.5 milyon TL’den fazla para harcanmakta ancak okullar arası yapılan müsabakalarda hakem parası dahi okul aile birliklerinin ve okul müdürlerinin neredeyse dilenerek bulduğu paralarla okullara ödetilmektedir. Finallere kalan takımlar müsabaka yapmak için 5-10 bin TL harcamaktadır. Olmayan okul bütçeleri ile takım çıkarmanın zül olduğu bir durum yokmuş gibi davranılmaktadır. Gençliğin en iyi eğitimi örgün eğitim ortamında alacağını bilmeyenler okulları kaderleri ile baş başa bırakarak sağlıksız bir nesil yetiştirilmesine çanak tutmaktadır.
        UBP Şov yaparak spor şurası toplamıştır. Kendi bakanlığının içerisinde bile ayrımcı, dışlayıcı, bilimsel olmayan, katılımcılıktan yoksun bir şuranın ülke sporu neler katacağı hesaplanmaktadır?  Sorunun kendileri ve anlayışları olduğunu anlamayanlar şov yaparak sorun çözeceklerini zannetmektedirler.
      Spor Şurası ülkemize hayırlı olsun!!!!!!!!!"

Bu haber toplam 1636 defa okunmuştur